Opublikowane w czasopiśmie "Scientific Reports" odkrycia naukowców z Universitat Autonoma de Barcelona (UAB), Instytutu Mila i Fontanals (IMF-CSIC) w Hiszpanii, Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie oraz Uniwersytetu w Lyonie wskazują, że w późnym neolicie społeczności rolnicze w regionie Żyznego Półksiężyca na Bliskim Wschodzie (Mezopotamia) miały rozwiniętą kulturę kulinarną.
Badaczy zainteresowały ceramiczne tace o owalnej podstawie i niskich ściankach, wykonane z grubej gliny. Ich charakterystyczną cechą była wewnętrzna powierzchnia, naznaczona szorstkimi odciskami lub nacięciami rozmieszczonymi powtarzalnie i regularnie.
Analiza fragmentów tych naczyń, pochodzących z lat 6400–5900 p.n.e. i znalezionych na stanowiskach archeologicznych Mezraa Teleilat, Akarçay Tepe i Tell Sabi Abyad między Syrią a Turcją, pozwoliła ustalić, że niektóre z nich służyły do wypieku dużych bochenków chleba oraz przyprawianych placków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badania wykazały obecność mąki ze zbóż, takich jak pszenica i jęczmień, zaś analizy pozostałości organicznych ujawniły ślady tłuszczów zwierzęcych i roślinnych przypraw.
Chleb i focaccia. Fascynujące odkrycie naukowców
Eksperymenty przeprowadzone przez naukowców sugerują, że na wspomnianych tacach pieczono bochenki o wadze około 3 kg w piecach kopułowych przez około 2 godziny, przy początkowej temperaturze 420°C. Charakterystyczne rowki wewnątrz naczyń ułatwiały wyjmowanie upieczonego chleba.
Wielkość bochenków wskazuje, że były one przeznaczone do wspólnego spożycia, co podkreśla znaczenie jedzenia w życiu społecznym tamtych społeczności.
"Nasze badanie oferuje żywy obraz społeczności wykorzystujących uprawiane przez siebie zboża do przygotowywania chlebów i 'focacci' wzbogaconych różnymi składnikami i spożywanych w grupach" - wyjaśnia Sergio Taranto, główny autor badania, będącego częścią pracy doktorskiej wykonanej na UAB i La Sapienza.
Wykorzystanie zidentyfikowanych przez nas tac prowadzi nas do wniosku, że ta późnoneolityczna tradycja kulinarna rozwijała się przez około sześć wieków i była praktykowana na dużym obszarze Bliskiego Wschodu – podsumowuje badacz.
Wyniki tych badań nie tylko rzucają nowe światło na dietę naszych przodków, ale także na ich zwyczaje społeczne i kulturowe. Wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków mogło odgrywać kluczową rolę w budowaniu więzi społecznych. Informacje te przekazała Polska Agencja Prasowa.
Focaccia - co to za wypiek?
Współczesna focaccia to włoskie pieczywo, które - podobnie jak pizza - powstaje na bazie ciasta drożdżowego. Wypiek cieszy się ogromną popularnością nie tylko we Włoszech, ale i w wielu innych krajach, m.in. w Polsce.
Focaccia to kwintesencja włoskich kulinariów. Jest smaczna i prosta, można ją serwować z wieloma dodatkami, a przy tym długo zachowuje świeżość.