22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku. Papież Franciszek z tej okazji wezwał do odpowiedzialnego zachowania i ograniczenia zużywania wody, ponieważ "dostęp do bezpiecznej, pitnej wody nie jest w zasięgu każdego".
Papież swoją wiadomość przekazał w specjalnym wideo przesłanym przez kardynała Pietro Parolina. Zostało wyemitowane w trakcie seminarium zorganizowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.
"Cenić wodę"
Papież zachęca do zwiększonego wysiłku i działania na rzecz powszechnie dostępnej wody pitnej. Przypomniał, że w czasach postępu i ogromnego rozwoju technologicznego wielu ludzi wciąż nie ma stałego dostępu do wody. Dodał, że bez wody, którą się tak lekceważy, wszystkie osiągnięcia człowieka nie byłyby możliwe.
Marnowanie jej, lekceważenie lub skażenie było błędem, który powtarza się nawet dzisiaj. [...] dostęp do bezpiecznej wody pitnej jest podstawowym i powszechnym prawem człowieka, […] warunkiem korzystania z innych praw człowieka - powiedział.
Papież zauważył także, że do w ostatnim czasie świat mierzy się z poważnymi problemami, które są skutkiem globalnego ocieplenia. Mowa o powodziach, suszach, rosnących temperaturach roztopach. Papież powiedział, że wszystkie te zjawiska są szkodliwe dla jakości wody.
W swojej wiadomości Franciszek zaprosił wszystkich do wspólnej pracy na rzecz planety. Zaapelował, aby pomyśleć o tych, którym dziś brakuje tak istotnego dobra, jak woda, a także o przyszłych pokoleniach, które mogą się mierzyć z jeszcze poważniejszymi problemami.
Cytując encyklikę św. Jana Pawła II Centesimus annus, Franciszek powiedział, że do ograniczenia zanieczyszczeń może doprowadzić "wysiłek wychowawczy", zachęcanie ludzi do zmiany stylu życia i zjednoczenie z innymi dla dobra wspólnego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.