Gąska sosnowa to w Polsce grzyb praktycznie niespotykany. Po 100 latach nieobecności pojawił się w Gdańsku, a później znaleziono go w gminie Zawoja, w województwie małopolskim. W Japonii jego ceny dochodzą do 8,5 tys. zł za kilogram.
W mediach pojawiła się informacja, że legendarnego grzyba znaleziono też na Podhalu. Znaleziskiem chwalił się tamtejszy grzybiarz, który zaznaczył, że "wyśle go do sanepidu, aby ten potwierdził, że jest to gąska sosnowa".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
U nas na te grzyby mówiło się "copy". Ciekaw byłem, co to za grzyb, ale nikt nie znał jego oficjalnej nazwy. Nikt nie używał nazwy gąska sosnowa. Dopiero jak się internet pojawił, usłyszeliśmy o gąsce sosnowej - mówił mężczyzna portalowi podhale24.pl.
Z tą wersją nie zgadza się Wiesław Kamiński z portalu nagrzyby.pl. Doświadczony grzyboznawca wskazuje, że znaleziony grzyb z pewnością nie jest gąską sosnową. Dokładnie określa też gatunek pokazanego w mediach grzyba.
To nie jest gąska sosnowa. Ekspert mówi wprost
To nie jest gąska sosnowa. To dwupierścieniak cesarski. On jest rzeczywiście trochę podobny do gąski sosnowej, ale charakteryzuje go podwójny pierścień. Widać go zresztą na zdjęciach opublikowanych w mediach - mówi nam Wiesław Kamiński.
Okazuje się, że określenie "copa" jest poprawne i rzeczywiście dotyczy wskazanego grzyba. Nigdy jednak nie określało się nim gąski sosnowej.
Pan, który znalazł tego grzyba, mówi, że to "copa". Ma rację, ale "copy" to właśnie dwupierścieniaki, a nie gąski sosnowe. Niegdyś nazywano je tak na Orawie. Występują tam w pobliżu łąk i lasów - mówi Kamiński w rozmowie z o2.pl.
Grzyboznawca wskazuje, że należy dokładnie zastanowić się przed zbieraniem dwupierścieniaków. Może to grozić wysoką grzywną.
Pamiętajmy, że za zbieranie tego grzyba grozi nawet 500 zł mandatu! - mówi nam ekspert z portalu nagrzyby.pl.
Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl