Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Gdańsk miastem ślubów i rozwodów? Badania nie pozostawiają wątpliwości

2

Gdańsk jest jednym z sześciu miast w Polsce z najwyższym wskaźnikiem ślubów w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Badania wykazały również, że w stolicy Pomorza odnotowano znaczną liczbę rozwodów. Z danych wynika, że w 2022 roku niemal co drugie małżeństwo zakończyło się separacją. Czym jest to spowodowane?

Gdańsk miastem ślubów i rozwodów? Badania nie pozostawiają wątpliwości
Gdańsk miastem ślubów i rozwodów? Badania nie pozostawiają wątpliwości (Pixabay)

Na podstawie analizy przeprowadzonej przez portal rocznice.pl, powstał ranking polskich miast z największą liczbą ślubów i rozwodów. Badanie obejmuje okres ostatnich 30 lat i uwzględnia jakość życia w różnych miastach.

Jak wynika z raportu Gdańsk znalazł się w pierwszej szóstce miejscowości z najwyższym wskaźnikiem ślubów na 10 tys. mieszkańców.

Na pierwszy miejscu uplasował się Rybnik (33,3 małżeństwa). Na drugim Płock (33,1), a na trzeciem Kraków (32,7). Zaraz poza podium znalazł się Toruń (32,1). Kolejne miejsce przypadło Tychom (31,9). Szósta pozycja należy - do już wspomnianego - Gdańska (31,9).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sokołowska faworyzowana przez jury? Mamy komentarz aktorki! "Trochę kultury..."

Autorzy raportu zauważają, że wysoka liczba małżeństw w tych miastach świadczy o synergii korzystnych warunków życia z lokalnymi tradycjami, które sprzyjają decyzjom o zawieraniu związków małżeńskich.

W miastach takich jak Kraków czy Gdańsk atrakcyjność miejska może przyciągać młode pary, podczas gdy w Rybniku czy Tychach lokalne zwyczaje mogą promować życie rodzinne - tłumaczą.

Co ciekawe, tak jak w stolicy Pomorza zawiera się dużo ślubów, tak samo pokaźna jest liczba rozwodów. W roku 2022 - zgodnie z danymi gdańskiego magistratu - odnotował 1693 nowych małżeństw. Natomiast rozwodów było 784.

Tak więc jeśli spojrzymy tylko i wyłącznie na liczby, oznaczałoby to, że niemal co drugie małżeństwo kończy się rozpadem. Analizując dane, można zauważyć, że najwięcej procesów rozwodowych dotyczy małżeństw trwających od 5 do 10 lat, rzadziej rozwodzą się małżeństwa z wieloletnim stażem.

Dlaczego się rozwodzimy?

W miastach z wyższym indeksem jakości życia, takich jak Olsztyn, Wrocław, czy Gdańsk, obserwujemy wyższe wskaźniki rozwodów. To sugeruje, że lepsze warunki życiowe mogą sprzyjać większej niezależności osobistej, co z kolei może ułatwiać podejmowanie decyzji o zakończeniu małżeństwa - tłumaczą autorzy raportu.

"Miasta z niższym indeksem jakości życia, takie jak Zabrze, Ruda Śląska, czy Bytom, charakteryzują się niższymi wskaźnikami rozwodów. Może to wskazywać na to, że trudniejsze warunki życia skłaniają społeczności do większej kohezji i wsparcia w trudnych czasach, co z kolei może wzmacniać związki małżeńskie" - dodają.

Autor: NJA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić