Gdańsk miastem ślubów i rozwodów? Badania nie pozostawiają wątpliwości

2

Gdańsk jest jednym z sześciu miast w Polsce z najwyższym wskaźnikiem ślubów w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Badania wykazały również, że w stolicy Pomorza odnotowano znaczną liczbę rozwodów. Z danych wynika, że w 2022 roku niemal co drugie małżeństwo zakończyło się separacją. Czym jest to spowodowane?

Gdańsk miastem ślubów i rozwodów? Badania nie pozostawiają wątpliwości
Gdańsk miastem ślubów i rozwodów? Badania nie pozostawiają wątpliwości (Pixabay)

Na podstawie analizy przeprowadzonej przez portal rocznice.pl, powstał ranking polskich miast z największą liczbą ślubów i rozwodów. Badanie obejmuje okres ostatnich 30 lat i uwzględnia jakość życia w różnych miastach.

Jak wynika z raportu Gdańsk znalazł się w pierwszej szóstce miejscowości z najwyższym wskaźnikiem ślubów na 10 tys. mieszkańców.

Na pierwszy miejscu uplasował się Rybnik (33,3 małżeństwa). Na drugim Płock (33,1), a na trzeciem Kraków (32,7). Zaraz poza podium znalazł się Toruń (32,1). Kolejne miejsce przypadło Tychom (31,9). Szósta pozycja należy - do już wspomnianego - Gdańska (31,9).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sokołowska faworyzowana przez jury? Mamy komentarz aktorki! "Trochę kultury..."

Autorzy raportu zauważają, że wysoka liczba małżeństw w tych miastach świadczy o synergii korzystnych warunków życia z lokalnymi tradycjami, które sprzyjają decyzjom o zawieraniu związków małżeńskich.

W miastach takich jak Kraków czy Gdańsk atrakcyjność miejska może przyciągać młode pary, podczas gdy w Rybniku czy Tychach lokalne zwyczaje mogą promować życie rodzinne - tłumaczą.

Co ciekawe, tak jak w stolicy Pomorza zawiera się dużo ślubów, tak samo pokaźna jest liczba rozwodów. W roku 2022 - zgodnie z danymi gdańskiego magistratu - odnotował 1693 nowych małżeństw. Natomiast rozwodów było 784.

Tak więc jeśli spojrzymy tylko i wyłącznie na liczby, oznaczałoby to, że niemal co drugie małżeństwo kończy się rozpadem. Analizując dane, można zauważyć, że najwięcej procesów rozwodowych dotyczy małżeństw trwających od 5 do 10 lat, rzadziej rozwodzą się małżeństwa z wieloletnim stażem.

Dlaczego się rozwodzimy?

W miastach z wyższym indeksem jakości życia, takich jak Olsztyn, Wrocław, czy Gdańsk, obserwujemy wyższe wskaźniki rozwodów. To sugeruje, że lepsze warunki życiowe mogą sprzyjać większej niezależności osobistej, co z kolei może ułatwiać podejmowanie decyzji o zakończeniu małżeństwa - tłumaczą autorzy raportu.

"Miasta z niższym indeksem jakości życia, takie jak Zabrze, Ruda Śląska, czy Bytom, charakteryzują się niższymi wskaźnikami rozwodów. Może to wskazywać na to, że trudniejsze warunki życia skłaniają społeczności do większej kohezji i wsparcia w trudnych czasach, co z kolei może wzmacniać związki małżeńskie" - dodają.

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić