Gdzie jest burza? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie
W czwartek IMGW wydał żółty stopień zagrożenia (oznaczający najniższy poziom zagrożenia meteorologicznego). W dużej części państwa zapowiadane są burze zwłaszcza w godzinach wieczornych. W niektórych regionach Polski mogą pojawić się już w południe. Alarm obowiązuje w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, mazowieckim, łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. Radar burz dostępny na stronie Ventusky.com umożliwia śledzenie burz online.
Zgodnie z komunikatem IMGW burzom towarzyszyć mogą silne porywy wiatru do 80 km/h oraz opady deszczu, miejscami od 15 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Miejscami może pojawić się grad.
IMGW informuje, jak się przygotować i zadbać o swoje bezpieczeństwo
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaleca, żeby odpowiednio się przygotować. Przed rozpoczęciem burzy należy zamknąć zewnętrzne drzwi, okna, okiennice, rolety i żaluzje, wnieść do budynku meble ogrodowe i inne stojące wolno obiekty, które mogłyby stać się niebezpieczne w razie gwałtownego wiatru oraz poszukać latarki na wypadek utraty prądu.
W trakcie burzy zaleca się unikania otwartej przestrzeni, schronienie się w budynku lub samochodzie. Należy także odłączyć urządzenia elektryczne od prądu i używać jedynie telefonu komórkowego lub bezprzewodowego, który nie jest podłączony do gniazdka.
Zobacz także: Trąba powietrzna nawiedziła Kaniów. "Myślałem, że wszystkie domy wybuchną"