Firma Mercer tworząc coroczny ranking analizuje ponad 200 czynników wpływających na poziom życia w poszczególnych miejscach na świecie. Brane są pod uwagę m.in. ceny mieszkań, żywności, rozrywki czy otoczenie makroekonomiczne, jak na przykład odczyty inflacji.
Czynnikiem o największej wadze, który decydował o miejscu danego miasta na liście były przede wszystkim ceny mieszkań. Kolejnymi punktami były koszty transportu, wyżywienia oraz podstawowych usług.
Według rankingu najdroższym miastem na świecie w 2024 roku jest Hongkong. To już trzeci rok z rzędu, gdy jest on uznawany za najbardziej wymagające pod względem finansowym miejsce do życia. Kolejne miejsce na liście zajął natomiast Singapur.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koszty życia w Europie są coraz wyższe
Bardzo duże koszty życia są także w kilku miastach w Szwajcarii. Miejsca od 3 do 6 zajęły kolejno Zurych, Genewa, Bazylea oraz Berno.
Czytaj także: Chińczycy mszczą się Messim. Podjęli radykalne kroki
Na wysokich pozycjach w rankingu znalazły się również: Nowy Jork, Londyn, Nassau (Bahamy) i Los Angeles. Zaś w drugiej dziesiątce uplasowały się Kopenhaga, Wiedeń, Paryż, Amsterdam czy Berlin.
Jeżeli chodzi o polskie miasta Warszawa zajęła 135. pozycję, co oznacza wynik wyższy od ubiegłorocznego o 35 miejsc. Na 169. znalazł się Wrocław, który awansował w stosunku do ubiegłego roku o 17 miejsc, natomiast Kraków znalazł się na 175. miejscu, tj. o 15 wyższym niż w 2023 roku. W polskich miastach jest drożej, niż przed rokiem.