W ciągu 10 lat, między 2011 a 2021 rokiem wśród europejskich śmieci znalazło się nawet 800 mln lam i żarówek. To dane z portalu cordis.europa.eu. Dzięki rozpowszechnieniu technologii LED żarówki wymieniamy coraz rzadziej. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że wraz z nową technologią przyszła pora na nową segregację odpadów.
Starsze modele żarówek, tzw żarówki wolframowe, mogły być wyrzucane do odpadów zmieszanych, bo nie dało się ich poddać recyclingowi. Współcześnie sprawę rozwiązujemy inaczej.
Żarówki LED. Nowa technologia, problematyczna segregacja
Zarówno żarówki LED, jak i świetlówki czy lampy fluorescencyjne nie mogą trafiać do odpadów zmieszanych. Ich miejscem przeznaczenia są punkty przyjmowania elektroodpadów, dzięki czemu podczas recyclingu będzie można zapobiec uwolnieniu znajdującej się w nich rtęci do środowiska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miejsc, w których możemy wyrzucić zużyte żarówki:
- do pojemnika na elektroodpady ustawionego na osiedlu np. przy śmietnikach;
- do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych;
- w przypadku sklepu z oświetleniem możemy zwrócić stary sprzęt, jeśli kupujemy tam nowy;
- do specjalnego pojemnika ustawionego w sklepie wielkopowierzchniowym lub budowlanym
Wyrzucenie żarówki do złego pojemnika może nas sporo kosztować! Zgodnie z ustawą z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym za umieszczenie odpadu w niewłaściwym miejscu grozi mandat od 20 do 5000 tys. zł.
Jeśli nie mamy pewności, czy mamy do czynienia z żarówką LED czy z żarówką starszego typu, lepiej na wszelki wypadek umieścić ją w pojemniku na elektroodpady.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.