Babiloński artefakt, znany jako Imago Mundi, intryguje badaczy od momentu jego odkrycia w 1882 roku na terenie dzisiejszego Iraku. Mapa przedstawia Mezopotamię otoczoną kręgiem symbolizującym "gorzki ocean", który według starożytnych wierzeń otaczał cały świat. Jak informuje "Daily Mail", ostatnie badania wykazały, że mapa zawiera odniesienia do biblijnej Arki Noego, wskazując miejsce, gdzie może się znajdować.
Tył tabliczki pełni rolę klucza, opisując to, co podróżnik zobaczy w trakcie swojej wędrówki ku łodzi. Jeden z fragmentów babilońskiej mapy mówi o konieczności przebycia "siedmiu lig, by zobaczyć coś grubego jak naczynie parsiktu".
Słowo "parsiktu" pojawia się w innych starożytnych babilońskich tekstach, opisując rozmiar łodzi potrzebnej do przetrwania Wielkiego Potopu. Podążając wskazówkami z mapy, badacze dotarli do "Urartu" – miejsca, gdzie według mezopotamskiego poematu człowiek z rodziną osiedlił się po potopie. Urartu to asyryjski odpowiednik "Araratu", hebrajskiego słowa oznaczającego góry, gdzie według Biblii osiadła Arka Noego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdybyś odbył tę podróż, zobaczyłbyś pozostałości tej historycznej łodzi. Ponieważ jest to opis Arki, którą teoretycznie zbudowała babilońska wersja Noego — powiedział Dr Irving Finkel, kurator British Museum, cytowany przez "Daily Mail".
Tu miała osiąść Arka Noego
Biblia twierdzi, że arka osiadła na "górach Ararat" w Turcji po potopie, który zatopił Ziemię i każdą żywą istotę na niej, poza tymi, które znalazły schronienie na statku. Zwolennicy tej tezy wskazują, że szczyt góry pasuje kształtem i wymiarami do Arki Noego. Nie wszyscy są jednak takiego samego zdania.
Dr Andrew Snelling z Uniwersystetu w Sydney wskazuje, że Arki Noego nie znajdziemy na Górze Ararat. Jego zdaniem powód tego jest bardzo prosty — góra uformowała się dopiero po ustąpieniu wód potopu. Wielu naukowców i archeologów podkreśla, że nie należy interpretować biblijnej historii o Noe w dosłowny sposób.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.