Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w poniedziałkowym głosowaniu generał uzyskał aprobatę wszystkich 440 deputowanych obecnych na posiedzeniu parlamentu. Nowy prezydent był dotychczas członkiem Biura Politycznego Komunistycznej Partii Wietnamu (KPW) oraz szefem zarządu politycznego Armii Ludowej Wietnamu.
Cuong zastąpi na stanowisku głowy państwa To Lama, który w sierpniu objął funkcję sekretarza generalnego KPW. Jako prezydent, a wcześniej minister bezpieczeństwa publicznego, Lam był kluczową postacią w szeroko zakrojonej kampanii antykorupcyjnej, rozpoczętej przez zmarłego w lipcu sekretarza generalnego KPW Nguyen Phu Tronga.
Według komunistycznych władz Wietnamu akcja antykorupcyjna ma na celu wykorzenienie powszechnego łapówkarstwa, które stanowi największe zagrożenie dla ich rządów. Jednak zdaniem krytyków to tylko pretekst do usuwania przeciwników politycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W rozmowie z agencją AP Nguyen Khac Giang z singapurskiego centrum badawczego ISEAS – Yusof Ishak Institute stwierdził, że decyzja o przekazaniu prezydentury Cuongowi ma na celu ustabilizowanie systemu po okresie turbulencji politycznych.
Nie ma mowy o przełomie?
Z kolei według The 88 Project, organizacji zajmującej się wolnością słowa, Cuong będzie "niezawodnym zastępcą" Lama, a jego wybór na głowę państwa tylko "zaostrzy represje w kraju".
Urząd prezydencki odgrywa w Wietnamie głównie rolę ceremonialną – najwyższą władzę sprawuje sekretarz generalny KPW. Zwyczajowo, zgodnie z zasadą kolektywnego przywództwa w Wietnamie, funkcji tych się nie łączy.
Urodzony w 1957 roku w mieście Viet Tri Luong Cuong został członkiem partii w 1978 roku. Do wojska wstąpił w 1975 roku. W styczniu 2016 roku został zastępcą szefa Generalnego Departamentu Politycznego Wietnamskiej Armii Ludowej, a w maju 2016 roku szefem Generalnego Departamentu Politycznego.