Policja w USA używa gumowyc pocisków. Co najmniej jeden z nich został wystrzelony w kierunku reportera "Deutsche Welle" Stefana Simonsa i kamerzysty Maxa Foerga.
Jesteśmy z mediów! Przestańcie do nas strzelać! Jesteśmy w trakcie transmisji na żywo! – krzyknął reporter "Deutsche Welle" w stronę policjantów po tym, jak padły strzały.
Zamieszki w USA. Kolejna konfrontacja mediów z policją
Report "Deutsche Welle" poinformował, że w pobliżu doszło też do innego incydentu z udziałem przedstawicieli mediów. Policja zagroziła, że potraktuje gazem pieprzowym i zatrzyma pracowników stacji telewizyjnej. Simons nie wiedział, o jaką stację chodzi. Razem z kamerzystą pobiegli na miejscu, aby zrelacjonować tę sytuację. Simons stwierdził, że nastroje buzowały.
Do pewnego stopnia jestem to w stanie zrozumieć, bo ci policjanci mierzą się w swojej pracy z olbrzymim stresem. Powinni byli oczywiście nas zostawić i pozwolić nam wykonywać swoją pracę, ale co zrobić. Nie chcieliśmy problemów – powiedział report "Deutsche Welle".
Protesty w USA. Reporter CNN aresztowany na wizji
Media relacjonujące zamieszki w USA są narażone na duże ryzyko. Doszło już do kilku incydentów. Najgłośniejsze było zatrzymania Omara Jimeneza, reportera telewizji CNN, którego policja w Minneapolis skuła kajdanki, gdy na żywo relacjonował protesty.
Głośny incydent miał też miejsce w Lousiville. Ekipa telewizji WAVE 3 News została ostrzelana przez policję pociskami z gazem pieprzowym. W telewizji było wyraźnie widać, jak jeden z funkcjonariuszy celuje w stronę kamery.
Strzelają do nas! – krzyczała reporterka Kaitlin Rust.
Kim był George Floyd?
George Floyd zmarł 25 maja 2020 roku po interwencji policji w Minneapolis. Czarnoskóry mężczyzna podczas zatrzymania był przyciskany kolanem do ziemi przez białego policjanta Dereka Chauvina. Funkcjonariusz dociskał kolanem szyję mężczyzny do ziemi przez 8 minut i 46 sekund. W tym czasie George Floyd stracił przytomność. Incydent został nagrany przez świadków. Na klipie słychać, jak Floyd powtarza słowa: "proszę", "nie mogę oddychać" i "nie zabijajcie mnie".
George Floyd – przyczyna zatrzymania
Mężczyznę zatrzymano za to, że miał próbować zapłacić w delikatesach 20-dolarowym banknotem, który według pracownika sklepu był fałszywką. Policja twierdzi, że Floyd stawiał "fizyczny opór", kiedy nakazano mu opuszczenie pojazdu. Zdaje się temu przeczyć nagranie z monitoringu z pobliskiej restauracji, na którym widać, jak mężczyzna jest wyprowadzany z samochodu przez funkcjonariuszy. Policja twierdzi, że nie chciał dobrowolnie wsiąść do radiowozu i celowo się przewracał, powtarzając, że do niego nie wsiądzie.
Policjant, który kolanem dociskał Floyda do ziemi, został aresztowany i oskarżony. Postawiono mu zarzuty morderstwa trzeciego stopnia i nieumyślnego spowodowania śmierci.
Zobacz też: USA pokazały nową broń. Rodem z filmów science fiction
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.