Według AFP, powołującej się na urzędnika ukraińskiej administracji, wizyta Guterresa w Kazaniu została uznana za "policzek dla zdrowego rozsądku i prawa międzynarodowego". Rzecznik sekretarza generalnego podkreślił jednak, że podczas spotkania z rosyjskim prezydentem Guterres "powtórzył stanowisko, że rosyjska inwazja na Ukrainę stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego".
Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło uwagę, że Guterres "odrzucił zaproszenie Ukrainy na pierwszy Globalny Szczyt Pokojowy" w Szwajcarii, a przyjął zaproszenie do Kazania od "zbrodniarza wojennego Putina". "To zły wybór, (...) szkodzi reputacji ONZ" – oświadczył Andrij Sybiha we wpisie zamieszczonym na platformie X. Sybiha pełni funkcję zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koalicja ukraińskich organizacji pozarządowych w przekazanym mediom oświadczeniu podkreśliła, że Putin jest poszukiwany nakazem aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego, a spotykając się z nim, szef ONZ złamał zasady własnej organizacji – poinformował portal Krymskiej Grupy Praw Człowieka. Aktywiści wezwali społeczność międzynarodową do reakcji, a MTK do zajęcia stanowiska w tej sprawie, która, jak zaznaczyli, "podważa wiarygodność decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz śledztw w sprawie najpoważniejszych zbrodni".
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis również skrytykował Guterresa. "Szef ONZ musi przyznać się do błędu i wziąć na siebie odpowiedzialność, zarówno wtedy, gdy zdecydował się nie jechać na szczyt pokojowy (...) w Szwajcarii, jak i teraz, gdy udał się do poszukiwanego zbrodniarza wojennego Putina i płaszczył się zarówno przed nim, jak i jego wspólnikiem (samozwańczym przywódcą Białorusi Alaksandrem) Łukaszenką" – powiedział Landsbergis, cytowany przez publicznego nadawcę LRT. "Guterres nie jest już postrzegany jako uczciwy pośrednik i jeśli zdecyduje się zrezygnować, z pewnością nie będziemy go od tego odwodzić" – dodał.
Mimo krytyki, rzecznik Guterresa zaznaczył, że podczas spotkania w Kazaniu sekretarz generalny ONZ powtórzył Putinowi swoje stanowisko o nielegalności rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Niemniej jednak ukraińskie i litewskie władze oraz organizacje pozarządowe uważają, że sama obecność Guterresa w Rosji podważa jego neutralność i wiarygodność ONZ jako mediatora w konflikcie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.