Pod rządami Prawa i Sprawiedliwości, KRS budził ogromne kontrowersje i był nazywany neo-KRS. A to dlatego, że od 2018 roku 15 członków-sędziów wybiera Sejm, spośród zgłoszonych kandydatów. Wcześniej osoby te były wybierane wyłącznie przez środowisko sędziowskie.
Wprowadzone zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa spotkały się z zarzutami o jej upolitycznienie i zaburzenie w Polsce trójpodziału władzy, co potwierdził swoim wyrokiem TSUE. Część ekspertów uważa jej obecny skład za nielegalny i domaga się zmian, które przywrócą status KRS sprzed lat.
Po zmianie władzy, Koalicja Obywatelska zapowiadała, że chce zrobić porządek w tym temacie. Najwięcej w tej sprawie działa Roman Giertych, który jak ogłosił w mediach społecznościowych, podjął już pewne kroki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wnosimy do Ministerstwa Sprawiedliwości o pozwanie neosędziów SN i KRS o zwrot uposażeń z odsetkami za okres od wyroku 3 izb SN, które 3 lata temu stwierdziły, że oni nie są sędziami oraz o pozwanie ich za odszkodowania, które Polska płaci za wyroki ETPCz, które są związane z ich nielegalnym statusem - napisał w mediach społecznościowych Roman Giertych.
Jak dodał podczas konferencji prasowej, należy jak najszybciej przeprowadzić stosowne procedury, włącznie z zabezpieczeniem majątkowym.
Minister sprawiedliwości walczy z Trybunałem Konstytucyjnym
Adam Bodnar zapowiedział, że w przyszłym tygodniu do Sejmu trafi uchwała dotycząca Trybunału Konstytucyjnego.
Jeszcze pracujemy. To będzie jednak uchwała, ale kompleksowa. Zostanie ona przedstawiona w ciągu najbliższych dni. Pracujemy nad zupełnymi drobiazgami. Chcemy, żeby ta uchwała byłą na tyle precyzyjna, żeby nie budziła żadnych wątpliwości - powiedział w środę dla TVN 24 Bodnar.
Bodnar potwierdził, że spodziewa się, że uchwała wyląduje w Sejmie w przyszłym tygodniu. - Myślę, że tak. To będzie przyszły tydzień - powiedział na antenie TVN24.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.