Jak powiedziała wiceminister Maria Ejchart w rozmowie z "Rzeczpospolitą", więzienia w Polsce są mocno przeludnione. Powodem jest przede wszystkim surowość prawa i polityka poprzedniego rządu, zgodnie z którą za wszystkie przestępstwa należy karać więzieniem.
Nad zmianą przepisów pracowała komisja kodyfikacyjna prawa karnego. Pierwsze decyzje już zapadły, część więźniów opuściła zakłady karne. Zlikwidowano wszystkie cele w Polsce, gdzie znajdowało się więcej niż 10 osadzonych. Wiceszefowa resortu informowała w wywiadzie, iż w jednej z nich znajdowało się nawet 18 więźniów.
Wypuszczenie tak dużej ilości więźniów budzi w Polsce kontrowersje. Z jednej strony mocno odczuje to skarb państwa, a z drugiej niektórzy Polacy boją się o własne bezpieczeństwo. Szczególnie tą drugą tezę foruje opozycja w naszym kraju. W odpowiedzi Roman Giertych zasugerował, dlaczego obecny rząd decyduje się na takie rozwiązanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wy akurat pisowcy to doskonale wiecie dlaczego musimy zrobić trochę wolnego miejsca w zakładach karnych - napisał na platformie X (dawniej Twitter) Giertych.
Ile kosztuje więzienie skarb państwa?
Według danych z 2023 r. utrzymanie systemu więziennictwa w Polsce to koszt 3 mld zł rocznie. Średni koszt takich posiłków to 5,53 zł dziennie.
Jedzenie to oczywiście nie wszystko. Osadzonym trzeba zapewnić m.in. odzież dostosowaną do pór roku, obuwie, bieliznę, pościel czy środki higieny osobistej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.