Septogard Plus jest popularnym lekiem na gardło. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Aerozol jest dostępny i dla dorosłych i dla dzieci. Ma pomagać w łagodzeniu objawów infekcji gardła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niestety, ostatnie z badań wykazały nieprawidłowości w składzie leku.
Badanie dotyczyło stabilności leku, a wynik wykazał OOS, tzw. Out of Specification. Oznacza on, że w parametrze "Related substances. Unspecified Cetylpiridinium impurity" dochodzi do przekroczenia górnego limitu specyfikacji. W leku wykazano obecność nieokreślonej domieszki związku cetylopirydyniowego. Może ona wpływać na jakość i bezpieczeństwo jego stosowania.
Lek na gardło wycofany z obrotu. Chodzi o dwie serie
Jak przekazał Główny Inspektor Farmaceutyczny, z obotu wycofano dwie serie produktu Septogard Plus (Benzydamini hydrochloridum + Cetylpyridinii chloridum 1,5 mg + 5 mg) z kodem GTIN 05909991542313 oraz następującymi seriami:
- seria 40824 z terminem ważności 08.2026
- seria 50824 z terminem ważności 08.2026
Wady jakościowe produktu wykrył jego producent, firma Farmak International sp. z o.o., który sam zwrócił się do Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia ludzkiego wynikającego z pozostawienia w obrocie przedmiotowych serii produktu leczniczego - przekazał GIF w komunikacie.
Czytaj także: MEN zapowiada zmiany: Więcej psychologów w szkołach
Jeśli posiadamy w domu Septogard Plus z serii 40824 lub 50824, to powinniśmy natychmiast zaprzestać jego używania i zwrócić do apteki na podstawie procedury wycofania. Sami powinniśmy się udać do lekarza lub farmaceuty, który dobierze nam inny środek leczniczy na określone objawy.