Liczenie rosyjskich strat nie jest proste. Tak samo zresztą jak ukraińskich. Obie strony manipulują danymi (zaniżając swoje i podwyższając straty wroga), co stanowi stały element konfliktów zbrojnych, mający na celu głównie osłabienie morale przeciwnika. Pewnym punktem odniesienia może być jednak aktualizowana na bieżąco strona oryxspioenkop.com. Prowadzi ją dwóch holenderskich analityków wojskowych - Stijn Mitzer i Joost Oliemans. Zliczają zniszczone maszyny, ale - co warto podkreślić - dopiero po potwierdzeniu w kilku źródłach.
I tak do 3 marca autorzy doliczyli się 515 zniszczonych, uszkodzonych bądź przejętych sztuk wyposażenia rosyjskiego. Na stronie można znaleźć także zdjęcia dokumentujące straty. Wśród nich jest m.in. 60 czołgów, w tym T-72B3M i T-90.
Analitycy wymieniają także inne rodzaje uzbrojenia. Pojazdy przeciwlotnicze, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty, pojazdy i kompleksy przeciwlotnicze czy wreszcie samoloty. Są również wozy inżynieryjne, zestawy przeciwpancerne i ręczne wyrzutnie przeciwlotnicze.
Wystarczyło niespełna 8 dni, żeby po stronie strat rosyjskich doliczyć się aż 60 czołgów. To nieco więcej niż jedna trzecia tego, co Rosjanie stracili w ciągu 10 lat wojny w Afganistanie. Strona ukraińska jest co prawda wyposażona nieporównanie lepiej niż Afgańczycy, jednak liczby robią wrażenie.
Nie wiadomo, jak liczne są straty w ludziach. Media ukraińskie informują o 9 tys. rosyjskich żołnierzy wyeliminowanych z walki: zabitych, rannych, wziętych do niewoli. Do tych wyliczeń należy jednak podchodzić z pewną ostrożnością.
Ukraińcy poinformowali także o zabiciu gen. Andrieja Suchowieckiego. To żołnierz sił specjalnych i zastępca dowódcy 41. Armii Ogólnowojskowej rosyjskich sił zbrojnych. Miejsce stacjonowania 41. armii to Nowosybirsk na południowym wschodzie Rosji.
Jakie są zaś straty ukraińskie? Analitycy militarni z oryxspioenkop.com opisują 163 sztuki sprzętu ukraińskiego, w tym 24 czołgi, 26 opancerzonych pojazdów bojowych, 21 bojowych wozów piechoty i 14 kołowych transporterów opancerzonych.
Czytaj też: Jakie są straty Ukrainy? Nieoficjalne dane
Należy mieć na uwadze, że strona ukraińska nie mówi o stratach własnych. Na Ukrainę wciąż dostarczany jest także sprzęt wojskowy i zaopatrzenie dla obrońców, w czym partycypuje cała Europa. Wyposażenie przekazuje także Polska.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.