Według ustaleń naukowców krater pojawił się dopiero w 2020 roku. Jego dokładne miejsce położenia to centralna część półwyspu Jamał na azjatyckim terytorium Rosji. Został dostrzeżony w sierpniu przez podróżujących helikopterem dziennikarzy telewizyjnych.
Przeczytaj także: Rosja. Zwierzę sprzed 30 tysięcy lat odnalezione na Syberii
Krater na Syberii. Jak powstał?
Jak podaje "IFL Science!", krater powstał w wyniku wybuchu metanowego bąbla. Gaz eksplodował, rozpryskując dookoła kawałki skały i glebę.
Przeczytaj także: Syberia ziemią obiecaną Polaków
Zbadanie gigantycznego krateru powierzono ekspertom z Centrum Odzysku Węglowodorów oraz Instytutu Problemów Ropy i Gazu RAS. Badania prowadzi m.in. Evgeny Chuvilin z Centrum Odzysku Węglowodorów Skoltech, któremu udało się zmierzyć obiekt. Jak poinformował, średnica krateru wynosi ponad 20 metrów, a głębokość – 30 m.
Krater jest świeży, pojawił się w tym roku (...), jego średnica przekracza 20 metrów, a głębokość ponad 30 metrów. Bardziej szczegółowe informacje zostaną przez nas podane w najbliższej przyszłości w artykule naukowym – zapowiedział w rozmowie z "IFL Science!".
Przeczytaj także: Syberia. Gliniana głowa leżała w grobowcu. Zaskakujące odkrycie w środku
Zjawisko powstawania metanowych wybrzuszeń i kraterów nie jest niczym nowym na Syberii. Według "Dziennika naukowego" tylko w 2017 roku naukowcy zlokalizowali tam około 7 tysięcy takich obiektów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.