Łukasz Dynowski
Łukasz Dynowski| 
aktualizacja 

Gigantyczny wstrząs w USA. "Dobra wiadomość dla Europy"

Decyzja Joe Bidena o rezygnacji z wyścigu o Biały Dom wywołała gigantyczny wstrząs w USA. Jest to jednak "dobra wiadomość dla Europy", przekonuje w rozmowie z o2.pl Jim Townsend, który pracował w administracji Baracka Obamy. Dodaje, że gdyby Kamala Harris wygrała wybory, byłby to dla Polski i Europy "najlepszy scenariusz".

Gigantyczny wstrząs w USA. "Dobra wiadomość dla Europy"
- Prezydentka Kamala Harris to najlepszy scenariusz dla Europy - mówi o2.pl Jim Townsend (Getty Images, Drew Hallowell)

W niedzielę 21 lipca urzędujący prezydent Joe Biden zrezygnował ze starania o reelekcję. Decyzja wywołała polityczne trzęsienie ziemi w USA, bo do wyborów prezydenckich zostało już mniej niż cztery miesiące. - Z jednej strony nie byłem zaskoczony, bo napięcie rosło od tygodni, ale z drugiej byłem w szoku, tak jak wszyscy, że naprawdę to zrobił - komentuje Townsend, wieloletni urzędnik Pentagonu ds. polityki europejskiej i NATO.

Jego zdaniem "Biden postąpił słusznie", bo "Demokraci mają teraz większe szanse na zwycięstwo". - A to dobra wiadomość dla Europy, NATO i Ukrainy - oznajmił rozmówca o2.pl.

Biden wskazał Kamalę Harris, obecną wiceprezydentkę USA, jako swoją następczynię. Nie ma jeszcze pewności, że to właśnie 59-latka będzie kandydatką Demokratów w wyborach, ale Townsend, który partię zna od podszewki - w administracji Obamy spędził 8 lat - podkreśla, że to najlepszy wybór.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kampania republikanów odwróciła się? "Harris nie jest przegrana"

- Kamala Harris ma wiele atutów. Rocznikowo jest młodsza o 18 lat, ma wielką charyzmę i ogromną energię. Poprze ją wiele dużych grup wyborców, w tym Afroamerykanie i kobiety - mówi.

Po chwili dodaje jednak, że są też rzeczy, nad którymi w jego ocenie Harris musi popracować. - W tej chwili jest za bardzo wychylona w lewą stronę sceny politycznej, powinna się bardziej zbliżyć do centrum, tak aby przekonać też do siebie ludzi, którzy w tej chwili uważają, że jest za bardzo liberalna - stwierdził.

Jednocześnie Townsend nie ma wątpliwości, że Harris jako prezydentka "to najlepszy scenariusz dla NATO i Europy". - To by po prostu oznaczało, że w Białym Domu będzie ktoś, kto ich wspiera - wyjaśnił.

- Kamala Harris nie jest wielką ekspertką w kwestiach międzynarodowych. W tych tematach opierałaby się na wiedzy doradców, a tych ma dobrych. Co jednak ważne - jest otwarta na słuchanie rad. To jest duża różnica między nią a Trumpem, bo ten otacza się lojalistami i głosy znawców go zwyczajnie nie obchodzą - dodał.

Wybory w USA. Donald Trump prezydentem? "Lubi Polskę"

O ile po decyzji Bidena Demokraci nie mają teraz oficjalnego kandydata na prezydenta, o tyle w przypadku Partii Republikańskiej wszystko jest już jasne - w wyborach wystartuje Donald Trump. Co jego ewentualne zwycięstwo oznaczałoby dla Polski?

- Myślę, że Trump lubi Polskę i szanuje to, że Polska wydaje dużo pieniędzy na obronność. Dobrze rozumiał się z poprzednim polskim rządem, dobrze rozumie się też z Andrzejem Dudą. Sądzę, że obecny rząd także by się z nim dogadał - mówi Townsend.

- Na miejscu Polaków nie martwiłbym się o relację z USA. Ale martwiłbym się tym, co mogą wymyślić razem Trump i Putin. To jest większy problem. Trump jest fanem Putina i jestem pewien, że ma jakieś pomysły co do Rosji, wojny w Ukrainie i porozumień, które mogą być niekorzystne dla Ukrainy - dodaje.

Trump w przeszłości krytykował kraje europejskie za to, że nie wydają dostatecznie dużo pieniędzy na obronność. Polska jest rekordzistą wśród państwo NATO, bo w tym roku zamierza przeznaczyć na ten cel ok. 4,12 proc. PKB, a w przyszłym, jak nieoficjalnie ustaliła Wirtualna Polska, być może nawet ok. 5 proc. Wiele innych krajów wydaje poniżej 3 proc., a niektóre - jak Hiszpania czy Włochy - nawet poniżej ustalonej przez NATO granicy 2 proc.

Townsend przyznaje, że armie europejskie mają problem. - Brakuje pilotów wojskowych, amunicji, czołgów, ludzi. Brytyjczycy mieli za mało marynarzy, żeby obsłużyć swoje statki. Nie ma też umiejętności, np. do prowadzenia walki elektronicznej. Polska jest w najlepszej formie ze wszystkich. Robicie to, co trzeba - powiedział.

W ostatnich miesiącach pojawiały się nawet obawy, że Trump wprowadzi USA z NATO. - Nie sądzę, aby to zrobił. Myślę, że co najwyżej, jak się zdenerwuje, to każe wracać do USA swojemu ambasadorowi przy NATO. Ale w wyjście z Sojuszu Północnoatlantyckiego nie wierzę.

Dodaje, że nowy sekretarz generalny NATO Mark Rutte powinien sobie poradzić z Trumpem, gdyby ten został prezydentem. - Oni dobrze się znają, Rutte był premierem Holandii, kiedy Trump był prezydentem. On wie, jak "czytać" Trumpa. Nie spodziewam się tutaj problemów - stwierdził.

Wybory w USA. Harris wypada w sondażach lepiej niż Biden

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 5 listopada. Kamalę Harris poparło już 2579 delegatów - wystarczająco dużo, aby zdobyła nominację Partii Demokratycznej. Formalnie może to nastąpić już 7 sierpnia podczas wirtualnego głosowania.

W sondażach, które przeprowadzono jeszcze przed tym, jak Biden wycofał się z wyścigu o Biały Dom, Kamala Harris miała mniejszą stratę do Trumpa niż urzędujący prezydent. W skali całego kraju wiceprezydentka USA miała średnio o dwa punkty procentowe mniejsze poparcie niż Donald Trump - przegrywała z nim stosunkiem 46 do 48 proc, podczas gdy Biden miał poparcie na poziomie 44 proc. przy 47 proc. Trumpa.

Łukasz Dynowski, dziennikarz o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić