Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) co rusz wydaje rozmaite ostrzeżenia. Tym razem na tapet wzięto fontanny miejskie. "Sezon letni w pełni. W miastach i miasteczkach włączono fontanny, które w gorące dni przyciągają mieszkańców" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.
Pamiętajmy! Woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym. Nie jest badana. Nie nadaje się do kąpieli ani picia - dodaje GIS.
Przedstawiciele inspektoratu wyjaśniają również, co może znajdować się w takiej wodzie. Chodzi o m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli oraz bakterie kałowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kąpiel w fontannie? To może ci grozić
Korzystanie z fontanny może mieć opłakane skutki. Możliwe są następujące konsekwencje:
- ostre zatrucie pokarmowe;
- zapalenie spojówek;
- schorzenie dróg oddechowych;
- stany zapalne dróg moczowych i pęcherza;
- reakcje alergiczne;
- grzybica i inne choroby skóry.
"Woda w fontannach nie nadaje się do kąpieli ani do picia!" - podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny. Niestety, nierzadko ludzie nic sobie nie robią z takich ostrzeżeń. W fontannach często kąpią się choćby dzieci. Jest to dla nich doskonała zabawa i forma ochłodzenia się w upalne dni. Rodzice pod żadnym pozorem nie powinni na to pozwalać.
Fontanny zdecydowanie nie są miejscem przeznaczonym do kąpieli. Jeżeli dziecko pragnie kontaktu z wodą, to w takim przypadku lepiej zabrać je na basen lub nad jezioro czy też morze. To lepsze rozwiązania niż pozwalanie na "pluskanie" się w fontannach. Pamiętajmy o czyhających tam zagrożeniach. Lekceważenie ostrzeżeń napływających m.in. z GIS może mieć koszmarne skutki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.