Szczepienia przeciwko grypie dostępne są od lat, jednak Polacy masowo przypomnieli sobie o nich głównie rok temu. W momencie, gdy koronawirus szalał w najlepsze, dodatkowe zakażenie grypą było bardzo niebezpiecznym scenariuszem, który budził w wielu strach. Jak donosi PAP, GIS apeluje, że wciąż warto przyjmować preparaty przeciwko grypie.
Jesteśmy u progu rozpoczynającego się kolejnego sezonu zachorowań na grypę – przekazał wz. Krzysztof Saczka w środę na konferencji prasowej.
Sezon grypowy rozpoczyna się we wrześniu, a kończy zazwyczaj w okolicy kwietnia. GIS podaje, że szczyt zachorowań występuje w okolicy stycznia i lutego. Od początku września w Polsce zachorowało prawie pół miliona osób, w tym ponad połowę stanowiły dzieci do 14 lat. Jak donoszą dane GIS-u, w ubiegłym roku w sezonie chorobowym ponad trzy miliony Polaków zaraziło się grypą.
Szczepienia zaleca się również w przypadku dzieci. Przyjąć je można już po ukończeniu 6 miesiąca życia. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym są najbardziej narażone na zarażenie się grypą.
Czytaj także: Będzie wyższy VAT? "Odsyłamy mięso i mleko do historii!"
Szczepionki na grypę. Czy znów będzie problem z dostępnością?
Ministerstwo Zdrowia ma zadbać o odpowiednią ilość preparatów. Wszystko to dzięki zwiększonemu zainteresowaniu Polaków dot. szczepienia przeciwko grypie. Do kraju ma trafić 4 mln szczepionek w czterech transzach - pierwsza w listopadzie, ostatnia w połowie grudnia.
Dostępność leków i szczepionek ze względu na możliwości technologiczne jest ograniczona. Każdy kraj składa zamówienie na szczepionki zgodnie z tym, jakie zapotrzebowanie będzie i z pewną strategią refundacji tychże szczepionek. Tak też jest w przypadku szczepionek przeciw grypie – mówi cytowany przez PAP Krzysztof Saczka.
GIS zachęca do szczepień osoby z grupy pierwszego ryzyka. Mowa tu przede wszystkim o osobach starszych, personelu medycznym, czy osobach chorych. Warto pamiętać również o tym, że zaszczepić się można bezpłatnie. Komu przysługuje bezpłatne szczepienie przeciwko grypie?
Bezpłatnie szczepić się przeciw grypie mogą:
- osoby powyżej 75 roku życia i kobiety w ciąży
- także pracownicy medyczni
- farmaceuci
- nauczyciele akademiccy, studenci i doktoranci uczestniczący w zajęciach z udziałem pacjentów
- pracownicy inspekcji farmaceutycznej i pracownicy domów pomocy społecznej pracownicy szkół i przedszkoli, placówek opiekuńczo-wychowawczych, opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych
- pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów, oddziałów medycyny paliatywnej i pensjonariusze domów pomocy społecznej
- funkcjonariusze albo żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, straży gminnej (miejskiej), członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni
- rzecznicy praw pacjenta szpitala psychiatrycznego
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.