Chodzi dokładnie o półlitrowe piwa Żywiec Jasne Pełne.
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany przez producenta, że w wyniku błędu na linii produkcyjnej do niektórych butelek zastosowano niewłaściwą etykietę tylną (tzw. kontretykieta), która sugeruje, że jest to produkt bezalkoholowy, podczas gdy zawiera on alkohol w ilości 5,5 proc. - przekazał Główny Inspektor Sanitarny w wydanym ostrzeżeniu.
Jeśli chcecie sprawdzić, czy sami nie posiadacie takiego egzemplarza, sprawdźcie numer partii (L4165616DZ) oraz kody produkcyjne (od L4166616D0500 do L4166616D0545). Termin przydatności do spożycia partii to 14 czerwca 2025 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak informuje GIS, w dniu 23.07.2024 roku producent podjął decyzję o wycofaniu wadliwego piwa z rynku oraz wdrożył następujące działania:
- poinformował o sytuacji dystrybutorów, do których sprzedał wadliwy produkt i uzyskał listę punktów sprzedaży detalicznej, do których wadliwy produkt mógł trafić,
- przygotował informację dla konsumentów, która zostanie umieszczona w wybranych punktach sprzedaży w widocznym miejscu przy półce z piwami, umieścił informację o błędnie oznakowanym produkcie na stronie internetowej www.grupazywiec.pl,
- uruchomił infolinię dla konsumentów pod nr 801 540 450, gdzie konsumenci mogę dowiedzieć się jak zwrócić wadliwy produkt.
Piwa alkoholowe oznaczone jako bezalkoholowe. 5,5 proc. robi różnicę
Co prawda producenci zarówno piw, jak i win bezalkoholowych, zawsze zabezpieczają się informacją o możliwości minimalnej zawartości alkoholu w takich produktach. Jednak po takie napoje sięgają zazwyczaj ci, którzy alkoholu pić po prostu nie mogą.
Bywa, że są to kierowcy, kobiety w ciąży czy też osoby, u których alkohol wchodzi w interakcję z zażywanymi lekami. Chociaż piwo 5,5 proc. zdecydowanie nie należy do mocnych alkoholi, to jego nieumyślne wypicie może się okazać zgubne w skutkach.