Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał specjalny komunikat. Czytamy w nim, że "od kilku miesięcy obserwuje się niepokojący wzrost liczby identyfikacji na polskim rynku niebezpiecznej substancji α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon)". Jest ona spotykana również pod nazwami α-PiHP, 4-Me-PVP, 4'M-PVP, "Funky", "A-PiHP".
Ten syntetyczny katynon jest sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna (NPS) i zawarty w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 406 ze zm.) - zaznacza GIS.
Czytaj także: Zamówiła ketchup do frytek w Mikołajkach. Cena zaskakuje
Związek to analog substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P). Choćby ze względu na opóźnione działanie w porównaniu do ww. α-PVP, substancja α-PHiP stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci.
Stosowana samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami α-PHiP była przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów. Ta silnie uzależniająca substancja przybiera głównie postać proszku, kryształów - czytamy w komunikacie.
Nigdy nie bierz! "Funky" może zabić
Po zażyciu tej substancji mogą wystąpić różne problemy zdrowotne, takie jak:
- nadmierne pobudzenie,
- halucynacje, urojenia, psychozy,
- bezsenność,
- brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk,
- zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból
- w klatce piersiowej,
- problemy z oddychaniem, duszność,
- zgon.
Eksperci regularnie przypominają o tym, by nie zażywać substancji niewiadomego pochodzenia. Przyjmowanie takich środków to narażanie się na utratę zdrowia i życia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.