W maju głównym utrapieniem dla alergików są pylące trawy, które wywołują katar sienny oraz atopową astmę oskrzelową. Najwcześniej zaczyna pylić tzw. słodka trawa wiosenna, a także trawa tymotka i kupkówka.
Proces ten rozpoczyna się z początkiem miesiąca i trwa nawet do sierpnia. Stężenie pyłków utrzymuje się na wysokim poziomie, zwłaszcza na terenach podmiejskich, gdzie chętnie wypoczywamy w parkach i na łąkach.
Maj to także miesiąc, w którym pylić zaczynają zboża, jak np. żyto.
Czytaj także: Donald Tusk pokazał sondaż. "Tylko pełna mobilizacja"
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pylenie rozpoczyna także babka lancetowata. Najwyższe stężenie jej pyłku przypada na przełomie czerwca i lipca. Również pokrzywa oraz szczaw zaczynają pylić, choć rzadziej prowadzą do reakcji alergicznych.
W tym czasie kończy się pylenie brzozy i topoli, ale uaktywniają się inne drzewa i trawy. Maj to czas, kiedy w powietrzu zaczynają się unosić:
Czytaj także: Nowa kasa na dzieci dla rodziców? Nie tak prędko...
- pyłki dębu – mogą unosić się w powietrzu przez cały maj;
- pyłki szczawiu – szczaw zaczyna pylić w maju, ale jego pyłki mogą być dokuczliwe dla alergików nawet do września. Na szczęście alergie na szczaw zdarzają się stosunkowo rzadko;
- pyłki buków – uaktywniają się na przełomie maja i czerwca;
- pyłki sosny – poznasz je po charakterystycznym, żółtym odcieniu zauważalnym np. na powierzchni szyb czy wody. Sosna pyli zwykle do połowy czerwca;
- pyłki traw – maj to czas, kiedy intensywnie zaczynają pylić trawy. W powietrzu gromadzą się zwłaszcza pyłki słodkiej trawy wiosennej i tymotki, co może trwać do końca sierpnia. W maju pyli także babka lancetowata, pokrzywa oraz zboża. Jeśli więc masz alergię na pyłki traw, staraj się unikać łąk, pól i miejsc, w których skoszona była trawa.
Alergie oznaczają, że masz nadwrażliwość na jakąś substancję, czyli na alergen. U osób zdrowych alergeny nie wywołują żadnych oznak choroby. U alergików pojawia się nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego.
Nie jest jasne, dlaczego niektórzy stają się uczuleni. Ryzyko wystąpienia alergii wzrasta u osób, w których rodzinie były jej przypadki. Alergii nie można zapobiec. Możliwe jest jednak złagodzenie objawów za pomocą leków i przez unikanie kontaktu z alergenem.
Podstawą profilaktyki jest unikanie kontaktu z alergenem. Nie zawsze jest to jednak możliwe, bo pyłki rozprzestrzeniają się z wiatrem. Oto metody ograniczania stężenia alergenu w otoczeniu:
- wietrz sypialnię w nocy lub wcześnie rano, gdy poziom pyłków jest niski
- nie susz ubrań, ani nie wietrz pościeli na zewnątrz
- nie przynoś roślin z pyłkiem do domu
- zamykaj okna w ciągu dnia
- noś okulary przeciwsłoneczne
- unikaj jazdy samochodem przy otwartych oknach
- unikaj przebywania na świeżo skoszonym trawniku lub koszenia trawy
- unikaj kontaktu ze zwierzętami, które były na zewnątrz i mają pyłek w futrze
- umyj włosy przed pójściem spać
- po spacerze ściągnij ubranie, które miało kontakt z pyłkiem
- jeśli chcesz uprawiać sport na świeżym powietrzu, rób to rano, kiedy rosa nadal wiąże pyłek
- śledź kalendarz pylenia roślin, żeby wiedzieć, kiedy będzie wysoki poziom alergenu w powietrzu.