Pierwsza tura wyborów prezydenckich za nami. Wyniki sondażowe dostarczone przez Ipsos wskazują na to, że do wyłonienia prezydenta RP będzie potrzebna druga tura. Żaden z kandydatów nie uzyskał bowiem ponad 50 proc. poparcia.
W niej znajdą się Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Już w pierwszej turze wielu Polaków, aby mogli oni oddać swój głos, musiało złożyć odpowiedni wniosek o dopisanie do spisu wyborczego. Nie wszyscy bowiem głosują w gminie, w której są zameldowani na stałe.
Czytaj także: Są wyniki exit poll. Sprawdź, na kogo zagłosowali Polacy
Druga tura wyborów. Głosowanie poza miejscem zameldowania
Jeżeli głosujemy w gminie, w której nie jesteśmy zameldowani, konieczne jest złożenie wcześniej odpowiedniego wniosku. Jednym z nich jest wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. W tym przypadku jeden wniosek wystarczy, aby głosować we wskazanej gminie w więcej niż jednym głosowaniu. Zdecydowanie bardziej popularnym jest jednak wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
Czy wniosek do pierwszej tury jest ważny również w drugiej turze? Odpowiedź w tym przypadku jest bardzo prosta - jeżeli planujemy oddać swój głos w tej samej gminie, w której głosowaliśmy 28 czerwca to nie musimy składać żadnych dodatkowych wniosków. Będziemy bowiem wpisani do spisu wyborców na całe najbliższe wybory, na które składa się zarówno pierwsza, jak i druga tura.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, jeżeli składaliśmy taki wniosek, np. ze względu na wyjazd wakacyjny. Większość takich osób do 12 lipca już wróci ze swoich urlopów i będzie głosowała w innej, niż wcześniej gminie. Wówczas konieczne jest złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia musimy złożyć po odbyciu się pierwszej tury w urzędzie gminy, w której byliśmy ujęci w spisie wyborców do 10 lipca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.