22 kwietnia jeden z mieszkańców Gniezna otrzymał nietypowy telefon. Nerwowy głos w słuchawce przedstawił się jako policjant CBŚP. Powiedział, że hakerzy przejęli kontrolę nad kontem bankowym rozmówcy i jego pieniądze są zagrożone.
Atak hakerów. Wyłudzają dane przez telefon
Oszust twierdził, że policja potrzebuje danych logowania do konta, by ochronić je przed cyberprzestępcami. To częsty sposób na wyłudzanie wrażliwych danych przez hakerów. Po podaniu loginów i haseł rzekomemu "policjantowi" przestępcy uzyskują pełny dostęp do konta i ofiara może pożegnać się z oszczędnościami.
Na szczęście w tym przypadku gnieźnianin nie uwierzył w sprzedaną przez oszustów bajeczkę i zgłosił sprawę na policję. Są jednak osoby, które przestraszone wizją hakerskiego ataku podają dane logowania, często tracąc duże ilości pieniędzy.
Uważajmy na oszustów pamiętając, że policjanci nigdy nie dzwonią do ludzi, prosząc o loginy i hasła! - ostrzega KPP w Gnieźnie na Facebooku
Oszustwa "na policjanta"
Oszustwa "na policjanta" to coraz powszechniejszy sposób hakerów na wyłudzanie pieniędzy. "Podczas rozmowy potrafią być bardzo przekonujący, wprowadzając w błąd swoje ofiary, sugerując, że prowadzą policyjną akcję, która zmierza do zatrzymania przestępców" - mówi TVN24 Andrzej Karpiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Czytaj także: Włochy. Pracownik szpitala przez 15 lat nie przychodził do pracy. Przez cały czas pobierał wynagrodzenie
Każą wykonywać polecenia na przykład wydania pieniędzy, jeśli mamy gotówkę w domu, bądź pójścia do banku i wypłaty oszczędności, dzięki czemu uda się zatrzymać sprawców na gorącym uczynku i uratować nasze pieniądze. Może się również zdarzyć, że przestępcy podszywający się pod policjantów czy pracowników banku powiedzą, że natychmiast należy przelać pieniądze na wskazany przez nich numer konta, bo ktoś chce się włamać na nasze konto bankowe - tłumaczy Andrzej Karpiński
Ku przestrodze obywateli wielkopolska policja opublikowała w sieci 20-minutowy fragment rozmowy z naciągaczem.
Czytaj także: Podróbki szczepionki w Polsce! Pfizer potwierdza
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.