Druga fala koronawirusa zmusza coraz więcej rządów do zaostrzenia restrykcji. Śmiertelność z powodu koronawirusa w tym tygodniu wzrosła o 40 proc. względem poprzedniego. Choć nie wszędzie obowiązuje taki lockdown, jak wiosną, niektóre kraje decydują się na wprowadzenie stanu wyjątkowego lub godzin policyjnych.
Irlandia
Największe obostrzenia wprowadziła Irlandia. Choć nie ma wyznaczonych godzin policyjnych, tak oddalić się od domu można maksymalnie 5 km. Wyjątek dotyczy osób, które pracują w zakresie usług kluczowych i muszą przemieścić się do pracy. Nawet odwiedzanie znajomych jest zabronione. Złamanie tych zasad jest surowo karane.
Hiszpania
Godzina policyjna w Hiszpanii obowiązuje od godziny 23 do 6. Będzie ona obowiązywała najprawdopodobniej przez najbliższe pół roku.
Czechy
Czechy to jeden z tych krajów, który z epidemią koronawirusa radzi sobie najsłabiej. Godzina policyjna obowiązuje od 21 do 5. Wyprowadzenie psa jest możliwe maksymalnie 500 m od domu. W tym tygodniu do Pragi przyleci wsparcie medyczne z USA.
Francja
Godzina policyjna nie obowiązuje w całym kraju. Obejmuje ona 54 ze 101 departamentów. W tych regionach nieuzasadnione opuszczanie domu i przemieszczanie się karane jest w godzinach od 21 do 6.
Belgia
Również w Belgii godzina policyjna nie obowiązuje na terenie całego kraju. Zakazem nieuzasadnionego opuszczania domu objęty jest Region Stołeczny Brukseli. Tam w domach mieszkańcy muszą pozostać od godziny 22 do 6.
Czy będzie godzina policyjna w Polsce?
Aby w Polsce mogła zostać wprowadzona godzina policyjna, musi być najpierw wprowadzony stan wyjątkowy. Wprowadzany jest on na wniosek Rady Ministrów. Nie jest wykluczone, że jeśli sytuacja epidemiologiczna nie ulegnie poprawie, będzie on wprowadzony.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.