Grupa Sudecka GOPR opublikowała podsumowanie 2024 roku, które pokazuje, że choć liczba wypadków w Karkonoszach maleje, ratownicy nadal mają wiele pracy. W minionym roku zginęły dwie osoby, a 155 doznało ciężkich obrażeń — wśród nich złamania kości czy urazy kręgosłupa. W 2024 roku ratownicy z Grupy Sudeckiej GOPR udzielili pomocy 286 osobom. Jak wynika z danych, liczba interwencji zmniejsza się z roku na rok.
Jest to kolejny rok z nieznaczną tendencją spadkową (2023 - 296, 2022 - 303, 2021 - 313) - przekazał Mateusz Kaszubski z Komisji ds. Promocji Grupy Sudeckiej GOPR, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Ratownicy poświęcili łącznie 30 114 godzin na służbę górską, z czego 1 431,5 godziny na działania ratunkowe. Dodatkowo 9 916 godzin przeznaczono na szkolenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W minionym roku w Karkonoszach zginęło dwóch mężczyzn, którzy pod koniec stycznia zsunęli się do Kotła Łomniczki. W ciągu roku 70 turystów doznało lekkich obrażeń, a 155 ciężkich. Dominowały wypadki turystyczne (173), z udziałem rowerzystów górskich (56), paralotniarzy (10) oraz narciarzy biegowych i skiturowych (8). Pozostałe wypadki (39) obejmowały m.in. zabłądzenia i wypadki wspinaczkowe. Czterokrotnie do transportu poszkodowanych wzywano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Rekrutacja nowych ratowników
W styczniu rozpoczyna się nabór do GOPR. Aby dołączyć do zespołu, kandydaci muszą zdać egzamin. Spotkanie informacyjne odbędzie się 24 stycznia o godz. 18 w Centralnej Stacji Ratunkowej w Wałbrzychu oraz w Stacji Ratunkowej w Międzygórzu. Egzamin zaplanowano na weekend 22 i 23 marca w Masywie Śnieżnika.
Centrala Grupy Sudeckiej GOPR mieści się w Wałbrzychu, a ratownicy dyżurują także w Sokolcu, Zieleńcu i Międzygórzu. W zimie można ich spotkać przy kompleksach narciarskich. Działają na obszarze 2,4 tys. km kw., obejmując m.in. Park Narodowy Gór Stołowych, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich oraz Śnieżnicki Park Krajobrazowy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.