Religia lub etyka w ciągu kilku najbliższych lat będą przedmiotami obowiązkowymi. Zapowiedź ministra Czarnka sprawiła, że temat religii wrócił na pierwsze strony gazet, a politycy, dziennikarze i komentatorzy roztrząsają, czy religia powinna być przedmiotem obowiązkowym, dodatkowym, czy też w ogóle zniknąć z programu nauczania.
A co o tym myślą zwykli Polacy?
Zapytaliśmy respondentów, czy ich zdaniem religia powinna być obowiązkowym przedmiotem szkolnym. Większość, bo aż 67 proc. uważa, że nie. 48 proc. respondentów "zdecydowanie" sprzeciwia się obowiązkowej religii. Tylko 23 proc. pytanych uważa, że uczęszczanie na religię powinno być obowiązkiem każdego ucznia. 10 proc. nie ma zdania.
Ciekawie rozkładają się odpowiedzi wyborców poszczególnych partii. W badaniu wyróżniono osoby popierające jedno z trzech ugrupowań politycznych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicję Obywatelską oraz Polskę2050. Wyborcy dwóch opozycyjnych partii są w temacie obowiązkowej religii prawie jednomyślni.
88 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz 91 proc. wyborców Polski2050 uważa, że religia nie powinna być przedmiotem obowiązkowym. Jednak wyborcy PiS podzielili się prawie po równo: przeciwnicy obowiązkowej religii (45 proc.) mają zaledwie dwa punkty procentowe przewagi nad zwolennikami (43 proc.).
Czy lekcje religii powinny odbywać się w szkole?
W tej kwestii respondenci byli zdecydowanie mniej jednomyślni. 49 proc. badanych opowiada się za religią w szkołach. Z kolei 40 proc. uważa, że ten przedmiot powinien zniknąć z podstawy programowej.
Odpowiedzi wyborców poszczególnych partii raczej nie zaskakują. 63 proc. głosujących na PiS opowiada się za pozostawieniem religii jako przedmiotu szkolnego. Z kolei 63 proc. wyborców KO oraz 71 proc. głosujących na Polskę2050 uważa, że religia powinna zniknąć z polskich szkół.
Nota metodologiczna:
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1063 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 10 – 13 września 2021 roku.