W 1997 roku górale uroczyście przyrzekli, że będą bronić wiary w Polsce, krzyża na Giewoncie oraz honoru Ojca Świętego. Chociaż minęło wiele lat, dotrzymują danego słowa. Z poczucia obowiązku, ale i ze szczerej chęci, powołując się na szczególną więź, łączącą Podhale z papieżem.
We wtorek 14 marca o godz. 10 na stadionie Wielkiej Krokwi w Zakopanem odbędzie się spotkanie zorganizowane przez samorządy, dla których św. Jan Paweł II jest patronem.
Chcemy w ten sposób dać jednoznaczny głos, że te samorządy są przeciwne szarganiu dobrego imienia papieża Polaka - wyjaśnia Piotr Bąk, starosta tatrzański.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak informuje ''Gazeta Krakowska'' , do inicjatywy przyłączyły się samorządy z Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakliczyna, Wadowic, Powiatu Tatrzańskiego oraz Województwa Małopolskiego, ale i Związek Podhalan w Polsce, którego Jan Paweł II jest honorowym patronem.
Wybór miejsca spotkania nie jest przypadkowy. To właśnie tu, pod Wielką Krokwią, w 1997 roku polscy górale złożyli hołd Janowi Pawłowi II i obiecali bronić jego spuścizny.
Starosta tatrzański: Atak na papieża traktujemy jako atak na nas
Jedni po zobaczeniu materiału uznali, że Karol Wojtyła tuszował pedofilię polskich księży, inni nie wiedzą, co myśleć, jeszcze inni mówią wprost — reportaż ''Franciszkańska 3'' nic nie zmienia. Do tej trzeciej grupy należą mieszkańcy Podhala.
Ja wręcz uważam, że jest to atak na nas. Jeżeli my się z tymi wartościami utożsamiamy, jeżeli osoba, która te wartości symbolizuje, była przez wieku naszą opoką, naszym wsparcie jest teraz atakowana, to jest atak na nas. My się chcemy przeciwko temu przeciwstawić - wyjaśnił starosta tatrzański, Piotr Bąk.
Kolejnym wyrazem solidarności z papieżem będzie "Marsz w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II oraz wartości, które głosił", który odbędzie się 18 marca w Nowym Targu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.