Krupówki to najsłynniejsza ulica w Zakopanem. Na głównym deptaku w stolicy Tatr znajdują się restauracje, hotele, bary i sklepy. Od dłuższego czasu na Krupówkach, co jakiś czas można spotkać grupę śpiewających i grających na różnych instrumentach Romów.
Chodź występy romskich kapel wzbudzają chwilowe zainteresowanie wśród turystów, to mieszkańcy i pracownicy pobliskich sklepów i lokali gastronomicznych nie kryją swojej irytacji.
Może dla turystów to jest jakaś rozrywka, ale dla mieszkańców oraz dla osób, które pracują przy Krupówkach na pewno nie. Mieszkańcy dzwonią i skarżą się, że ich uszy bolą, bo w kółko grają to samo. Miałem niezliczone skargi w tej sprawie - mówi w rozmowie z o2.pl komendant Straży Miejskiej w Zakopanem, Leszek Golonka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podkreśla nasz rozmówca, Romowie uważają, że ich zasady nie obowiązują.
Kapele romskie nie mogą grać w miejscach publicznych, wszystkich obowiązują takie same zasady! - podkreśla.
Komendant Straży Miejskiej mówi, że odkąd objął to stanowisko (od 11 lipca br.) udało się skutecznie zniechęcić do grania na Krupówkach już większość romskich kapeli.
Z sześciu kapel, zostały już dwie, także radzimy sobie z nimi przy zachowaniu pełnej kultury - podkreśla komendant SM.
- Natychmiast reagujemy na zgłoszenia, mamy też monitoring oraz codzienne piesze patrole. Staramy się, żeby ludzie mieli tu spokój. My ich nie ścigamy, staramy się z Romami rozmawiać w sposób kulturalny i spokojny. Tłumaczymy im, że nie mogą grać i pobierać za to pieniędzy - dodaje Leszek Golonka.
- Czy zdarza się, że Romowie zostają ukarani mandatami? - Różnie, jeżeli jest kilka wykroczeń to zdarzają się mandaty - mówi nasz rozmówca.
Okazuje się, że romscy grajkowie wypracowali sobie sposób na to, by uniknąć spotkania z mundurowymi.
Te grupy mają swoje sposoby. Zauważyliśmy, że często wysyłają swoich ludzi na początek lub na koniec Krupówek i jak widzą funkcjonariuszy, to dzwonią do kapeli i ostrzegają - mówi nasz rozmówca.
Zdarza się też, że jak widzą patrolujących strażników miejskich, to "te pudełka biorą pod pachę i uciekają, często je gubiąc".
- Jak tłumaczą się Romowie, gdy dochodzi do spotkania z funkcjonariuszami? - Mówią, że zawsze mają publikę. Oni uważają, że są artystami - mówi nam Leszek Golonka.