Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP przypomniał w niedzielę 19 marca na swoim profilu na Twitterze, że "Władimir Putin jest zbrodniarzem. I świat powinien go tak traktować".
Cały okres jego rządów to pasmo mordów, zaś okrutna wojna przeciwko Ukrainie jest tego zwieńczeniem - podkreślił.
Żaryn: przesuwanie pionków nic nie zmieni
Jego zdaniem nawet potencjalna - choć na chwilę obecną raczej nieprawdopodobna - zmiana na Kremlu i przewrót pałacowy niczego w sposobie sprawowania władzy w Rosji nie zmienią.
Stanisław Żaryn wskazał, że reżim panujący w Rosji bazuje służbach jeszcze z czasów sowieckich. Dodał, że "personalne gierki i przesuwanie pionków nic nie zmieni".
Zachód musi o tym pamiętać. Szczególnie, gdy ktoś uzna, że tego czy innego dyktatora trzeba poświęcić… - podkreślił Stanisław Żaryn w swoim wpisie na Twitterze.
Nakaz aresztowania Putina
W piątek 17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, oskarżając go o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne popełnione w Ukrainie. Przewodniczącym Izby, która przygotowała nakaz aresztowania Władimira Putina był Polak prof. Piotr Hofmański.
W oficjalnym komunikacie prasowym II Izba Przygotowawcza MTK zarzuciła przywódcy Kremla "bezprawną deportację i przesiedlenia ludności - w tym dzieci - z obszarów Ukrainy okupowanych przez Rosję".
Istnieją uzasadnione powody, by sądzić, że Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za wyżej wymienione zbrodnie, za popełnienie czynów bezpośrednio, wspólnie z innymi lub za pośrednictwem innych osób oraz za brak właściwej kontroli nad cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy popełnili te czyny lub dopuścili do ich popełnienia, a którzy podlegali jego rzeczywistej władzy i kontroli, zgodnie z zasadą odpowiedzialności zwierzchniej - brzmi treść komunikatu.
Poza Władimirem Putinem za współodpowiedzialną wymienionych zbrodni MTK uznał Mariję Lwową-Bełową - pełnomocnika ds. praw dziecka przy prezydencie Rosji. W jej przypadku Trybunał podkreślił indywidualną odpowiedzialność, a także współodpowiedzialność za "rzekomo popełnione czyny".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.