Jeden z fanów sympatycznego grabarza zadał pytanie o układ trumny względem ołtarza podczas pogrzebu. Drobiazg, którego większość osób nie dostrzega, związany jest z pewną zasadą, która ma swoje uzasadnienie.
Czytaj również: Wypadek pod Warszawą. W aucie wszyscy pijani. Kierował 17-latek bez uprawnień. Wyciekło nagranie
Okazało się, ze Robert również kiedyś zainteresował się tym faktem i zapytał o niego starego księdza. Ten odpowiedział mu, że to zależy od tego, czy w kościele lub kaplicy znajduje się ołtarz. Jeśli go nie ma, trumna ustawiana jest tak, aby zmarły "patrzył" na osoby zgromadzone w budynku. Jeżeli jednak jest, analogicznie, zmarła osoba musi być skierowana głową w stronę ołtarza.
Grabarz – praca i zarobki
Praca grabarza może wydawać się mroczna, ale gdyby nie on, ciała naszych zmarłych najbliższych nie zostałyby pogrzebane z godnością. Wśród zadań należących do pracownika cmentarza jest wykopanie grobu oraz odsunięcie płyty, uszykowanie pasów potrzebnych do spuszczenia trumny, a później – zasypanie grobu lub zasunięcie pokrywy pomnika. Zadaniem grabarza jest również dbanie o cmentarny sprzęt.
Czytaj również: "Amerykanie są jednak dziwni". Sfotografowano ich we Włoszech
Jeśli chodzi o zarobki grabarza, są one ustalone odgórnie i znajdują się w regulaminie, który obowiązuje w ZCK. Wynagrodzenie takie waha się od 3 do 4 tys. złotych brutto i nie jest zależne od liczby pogrzebów. Dodatkowo dorobić można przy pracach cmentarnych, takich jak umycie grobu czy postawienie ławki kontemplacyjnej.
Czytaj również: Starożytny las pod ziemią. W Chinach mogą żyć nieznane zwierzęta
Wymagania pracodawcy – grabarz
Grabarzem nie może zostać każdy. Pracodawcy szukają osoby nie tylko z odpowiednim usposobieniem, ale także silnych fizycznie i psychicznie – umiejętność panowania nad silnymi czasem emocjami jest bardzo istotna. Grabarz to niewątpliwie trudny zawód, jednak słabo opłacalny.
Czytaj również: Nie miał litości w Sopocie. "Wstyd mi, że wystąpiła w konkursie"