Od kilku tygodni mieszkańcy Chorzowa zgłaszają obecność szczurów, które pojawiają się w różnych częściach miasta, takich jak ulice Wróblewskiego, Ryszki, czy Wolności.
Gryzonie widziane są nie tylko wieczorami, ale również w ciągu dnia, co zaniepokoiło lokalną społeczność. Jak podaje "Dziennik Zachodni", niektóre takie sytuacje zostały nawet nagrane przez mieszkańców.
Przeczytaj też: Recydywista dźgnął kobietę nożem i uciekł. Odpowie za zabójstwo
Na nagraniach widać szczury biegające w okolicach ulicy Gałeczki oraz zasiedlające tereny pod jednym z bloków. "Dziennik Zachodni" zwrócił się do Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z pytaniem o podjęte kroki w tej sprawie, ale nie uzyskał odpowiedzi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miasto z kolei przypomina, że wyrzucanie resztek jedzenia do niewłaściwych pojemników, dokarmianie ptaków oraz pozostawianie chleba obok śmietników to praktyki, które sprzyjają obecności szczurów.
Urzędnicy apelują, by zgłaszać zauważone gryzonie zarządcom budynków oraz informować o sytuacji sanepid. Obowiązek deratyzacji spoczywa na zarządcach budynków.
ADM i Zakład Komunalny PGM dwa razy w roku realizuje obowiązkową deratyzację w każdym budynku oraz doraźnie tam, gdzie pojawią się szczury — wyjaśniają urzędnicy.
Działania te obejmują zamykanie szczelin przy rurach kanalizacyjnych oraz inne środki zapobiegawcze. W przypadku budynków zarządzanych przez PGM, interwencje są realizowane również na zgłoszenie mieszkańców, a ich staranność kontroluje straż miejska.
Dane wskazują, że liczba interwencji związanych ze szczurami w Chorzowie utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat. "Dziennik Zachodni" podaje, że w 2024 roku chorzowski sanepid interweniował w tym zakresie 10 razy.
Szczury w mieście to realne zagrożenie? Gryzonie mogą przenosić choroby
Szczury mogą stanowić zagrożenie zdrowotne, przenosząc choroby takie jak leptospiroza, tularemia czy salmonella. Gryzonie te mogą również uszkadzać infrastrukturę miejską, gryząc przewody elektryczne i powodując potencjalne zagrożenia pożarowe.
Dokarmianie zwierząt w mieście, wyrzucanie żywności, to czynniki, które mają bardzo duży wpływ na wzrost populacji szczurów — przypomina Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ząbkowicach Śląskich.
Dlatego zaleca się, by resztki jedzenia wyrzucać wyłącznie do pojemników z pokrywami, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się gryzoni.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.