Adenowirusy to wyjątkowo zaraźliwe patogeny, które odpowiadają za infekcje wirusowe u dorosłych i dzieci, ale najczęściej atakujące organizmy maluszków w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat. Największe ryzyko występuje w żłobkach, przedszkolach czy szpitalach. "Nie ma ani leku, ani zatwierdzonej szczepionki przeciwko adenowirusom, a każde dziecko doświadcza jednej lub więcej infekcji" - przypomina "Fakt".
Adenowirusy atakują głównie drogi oddechowe, układ pokarmowy i wzrokowy. Choroby wywołane przez adenowirusy mogą objawiać się m.in. kaszlem, przeziębieniem, bólem gardła, czerwonymi oczami, biegunką i gorączką.
Jak można zarazić się adenowirusem?
Adenowirusy są odporne na środowisko i mogą przetrwać tygodnie w temperaturze pokojowej. Zarazić można się na kilka sposobów, m.in. drogą kropelkową (mogą przenieść się na drugą osobę, gdy chory kicha, kaszle, mówi). Ale adenowirusy przenoszą się też przez ręce oraz zanieczyszczone przedmioty, takie jak klamki czy zabawki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsze objawy pojawiają się po pięciu do dwunastu dniach od zakażenia i mogą trwać do dwóch tygodni. Przebieg zakażenia adenowirusami zazwyczaj jest łagodny, ale zdarza się, że zakażeni - szczególnie małe dzieci czy kobiety w ciąży - wymagają hospitalizacji.
Czytaj także: Denga na rajskiej wyspie. Polacy spędzają tam urlop
Adenowirusy - jak się chronić?
W związku z tym, że nie opracowano jeszcze leków zwalczających adenowirusy (leczenie jest objawowe, obejmujące leki przeciwgorączkowe i dietę lekkostrawną), ani skutecznej szczepionki, niezwykle istotną rolę odrywa profilaktyka. Ważne jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny. "Nie dotykać oczu rękami, używać ręczników tylko dla siebie i regularnie je prać, myć dokładnie ręce kilka razy dziennie" - wylicza "Fakt".
Istotne jest też, aby dzieci nie wracały zbyt wcześnie do przedszkola, nawet po ustąpieniu objawów. Pozwoliłoby to uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. Niestety - jak wiemy - w praktyce trudno zastosować się do tej rady.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.