aktualizacja 

Grób antywampiryczny. Niezwykłe odkrycie podczas remontu w Chełmie

6

W trakcie remontu muru ogrodzenia na Górze Chełmskiej w Chełmie, archeolodzy natrafili na niezwykłe groby dziecięce datowane na XIII wiek. Wśród nich znalazło się niecodzienne znalezisko – grób z cechami charakterystycznymi dla pochówków antywampirycznych.

Grób antywampiryczny. Niezwykłe odkrycie podczas remontu w Chełmie
Chełm, dawne ogrody biskupów unickich, pochówek atypowy (Facebook, Wikipedia Commons)

Informacje te przekazała Polska Agencja Prasowa, powołując się na Pawła Wirę, kierownika chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Podczas prac związanych z usuwaniem korzeni drzew w pierwotnych ogrodach biskupów unickich odkryto dwa dziecięce szkielety. To odkrycie zaskoczyło badaczy, ponieważ miejsce to historycznie nie było wiązane z żadnym znanym cmentarzem. Paweł Wira opisuje jedną z grobowych konstrukcji jako wyjątkowo nietypowy.

Głowa zmarłego była oddzielona od tułowia, czaszka złożona twarzą do ziemi, a na ciele zmarłego znaleziono kamienie" - relacjonuje Paweł Wira w rozmowie z PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rzymska osada sprzed blisko 2 tys. lat. Niezwykłe odkrycie na trasie szybkiej kolei w Anglii

Metody pochówku, takie jak pochowanie z twarzą do ziemi, odcięcie głowy, czy przykrycie ciała kamieniami są interpretowane jako sposoby zapobiegania ucieczce z grobu osób uważanych za demony.

Oba odkryte pochówki datowane są na wczesne średniowiecze i jak informuje Wira: zmarłych pochowano bez trumien, z ciałami ułożonymi na wznak.

Archeolog dr Stanisław Gołub, który kierował badaniami, dokładnie udokumentował znalezisko. Planowana jest dalsza analiza antropologiczna szczątków. Nie wyklucza się, że w pobliżu można natrafić na więcej grobów, co wskazuje na konieczność kontynuacji badań.

Zamek na Górze Chełmskiej, zbudowany przez księcia Daniela Romanowicza, był miejscem ważnym już w średniowieczu. To właśnie tutaj odkryto relikty romańskiej architektury. Historia Góry Chełmskiej jest bogata. to tutaj wznoszono świątynie różnych wyznań, dziś pozostaje miejscem kultu maryjnego.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić