15 zapalonych zniczy, dwa wrzosy, sztuczne róże, a także dwie wiązanki żywych iglaków i róż. W 11 rocznicę śmierci bliscy Jadwigi Kaczyńskiej pamiętali o tym, żeby odwiedzić miejsce jej pochówku.
W zimny styczniowy dzień ten grób zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Jest na nim tyle zniczy i kwiatów, jakby osobę tutaj pochowaną pożegnano zaledwie chwilę temu.
Jednak w tym miejscu pochowana jest nie tylko Jadwiga Kaczyńska. Grób jej i jej rodziny góruje nad okolicą. Ma ogromny pomnik, składający się z czarnej płyty z napisami. Oprócz samej Jadwigi Kaczyńskiej są pochowani tutaj Stefania Jasiewicz, Aleksander Jasiewicz, Irena Jasiewicz-Tomaszewska i Stanisław Miedzwa-Tomaszewski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Powązkach
Na tablicy znajdziemy też nazwiska Lecha Kaczyńskiego oraz Marii Mackiewicz-Kaczyńskiej, dla których to miejsce jest formą grobu symbolicznego. To samo odnosi się do brata Jadwigi Kaczyńskiej, Jana Fyutha, który został zamordowany w sowieckim łagrze.
Matka najsłynniejszych bliźniaków polskiej polityki
Jadwiga Kaczyńska była matką bliźniaków, którzy równocześnie sprawowali urząd premiera i prezydenta. Był to fenomen na skalę ogólnoświatową. O tym, jak wyjątkowa więź łączyła ją z synami, wielokrotnie mówili oni sami. Na każdym kroku podkreślali, jak ważną w ich życiu jest osobą, jak jej ufają i jak liczą się z jej zdaniem.
Lech Kaczyński bardzo chętnie zabierał swoją mamę na różnego rodzaju uroczystości, jak chociażby rozdanie nagród miesięcznika "Pani" czy też premierę filmu "Popiełuszko - wolność jest w nas".
Jadwiga Kaczyńska urodziła się w ostatni dzień 1926 roku w Starachowicach. Była córką inżyniera budownictwa Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. Miała cztery siostry i brata, zamordowanego w sowieckim łagrze.
Ojciec Jadwigi był jednym z projektantów Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, założonej przez działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej.
Troskę o kraj wyniosła z rodzinnego domu
Stryjowie Jadwigi Kaczyńskiej byli wojskowymi, jeden z nich zginął podczas wojny polsko-bolszewickiej, mając zaledwie 25 lat. Wujowie z kolei aktywnie działali w harcerstwie. Jeden z nich był pionierem harcerstwa w Starachowicach. Drugi jako harcerz wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie zginął mając raptem 16 lat.
Dla Jadwigi harcerstwo było naturalnym kierunkiem. Była harcerką Szarych Szeregów i sanitariuszką, działała pod pseudonimem "Bratek" w Starachowicach i na terenie Kielecczyzny. W 1944 roku pracowała na oddziale chirurgii w starachowickim szpitalu. W 1946 roku ukończyła I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach.
Czytaj także: Jarosław Kaczyński zachorował. "Powoli wraca do zdrowia"
W 1948 r. wzięła ślub z Rajmundem Kaczyńskim - pracownikiem Politechniki Warszawskiej oraz porucznikiem Armii Krajowej, który miał za sobą udział w powstaniu warszawskim. Rok później na świat przyszli bliźniacy Lech i Jarosław Kaczyńscy.
Jadwiga ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim i w 1953 r. rozpoczęła pracę w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Pracowała także jako nauczycielka języka polskiego w szkole.
Odeszła po ciężkiej chorobie
Jadwiga Kaczyńska w grudniu 2012 roku trafiła do szpitala wojskowego na Szaserów. Personel medyczny nie zdradzał przyczyn hospitalizacji, ale stan pacjentki określał jako ciężki. We wcześniejszych latach przeszła poważną operację udrażniania tętnicy szyjnej, później miała kłopoty z sercem oraz płucami. Wówczas w szpitalu spędziła niemal rok.
Miała kłopoty z oddychaniem i sercem. Ale nie traciła optymizmu.
Mam za sobą tyle chorób, pobytów w szpitalach. Ale nie poddaję się tak łatwo. Wiem, jak by to zmartwiło moich synów, gdyby nie mogli do mnie zadzwonić. Są naprawdę bardzo kochani... – mówiła w wywiadzie dla "Vivy".
Jadwiga Kaczyńska została pochowana na Starych Powązkach 23 stycznia 2013 roku. Msza pogrzebowa odbyła się w Bazylice św. Krzyża.
Mama przy swojej zasadniczości, która odnosiła się do spraw wiary, bo miała taką wiarę, której można zazdrościć (...), obok patriotyzmu, który też miał całkowicie niezachwiany charakter, tak mocny, że i mnie potrafiła czasem krytykować, kiedy powiedziałem coś krytycznego o naszych rodakach. Mama była osobą bardzo wesołą – wspominał wówczas zmarłą mamę Jarosław Kaczyński.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.