Do spotkania oko w oko z wilkiem doszło na terenie wsi Ścięgny w powiecie karkonoskim na Dolnym Śląsku. Jak informuje portal arizona24.eu film został nagrany przez jednego z Druhów OSP Ścięgny.
Na nagraniu widzimy wilka, który swobodnie porusza się po podwórku. Najpierw podchodzi do kojca psa, po czym zmierza w stronę nagrywającego. Po chwili drapieżnik wycofuje się i ucieka. Wilk nie jest agresywny, jednak zapewne napędził sporo strachu autorowi nagrania.
Odpowiednie służby zostały oczywiście powiadomione i szybko dotarły na miejsce, jednak zwierzę już się oddaliło - czytamy na Facebooku OSP.
Najwięcej wilków jest obecne we wschodniej Polsce i w całych Karpatach (od Bieszczad po Beskid Śląski). W 1998 r. drapieżniki te objęto ochroną gatunkową. Od tego czasu systematycznie ich liczba wzrasta. Jak informują leśnicy Lasów Państwowych wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jeżeli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.
Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:
- Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury "Wilk".
- Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
- Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
- Jeśli jesteś fotografem przyrodniczy lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
Czytaj także: 2,5 tys. ludzi nago na plaży. Zdjęcia obiegły sieć
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.