Bąblowica. Dlaczego jest groźna?
Bąblowica jest chorobą wywoływaną przez larwy tasiemców bąblowcowych, która przenosi się ze zwierząt na ludzi. Latem dochodzi do największej ilości zachorowań - informuje GIS.
Bąblowice powodują larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemców są uwalnianie z kałem zakażonych psów i lisów. Sam pies również może być rezerwuarem tasiemców bąblowcowych.
Jak może dojść do zakażenia? Do organizmu człowieka larwy tasiemców bąblowcowych mogą dostać się poprzez: bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, spożycie skażonej jajami żywności lub wody.
Bąblowica - objawy
Bąblowicę jest trudno zdiagnozować, ponieważ przez długi okres jest bezobjawowa. Cysty umiejscawiają się w wątrobie, śledzionie, płucach, nerkach, ośrodkowym układzie nerwowym i w kościach. Od miejsca, gdzie się pojawią, zależą objawy. "Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci" - ostrzega GIS. Do wyleczenia konieczne jest chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką.
Jak zapobiegać zachorowaniu na bąblowicę? GIS radzi
- zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie,
- pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami,
- myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne,
- chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta,
- prowadzić regularne zabiegi odrobaczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.