Latem dochodzi do największej liczby zarażeń bąblowicą. Informowaliśmy już o tym, ostrzegając jednocześnie, że należy zachować szczególną ostrożność między innymi podczas kontaktu ze zwierzętami.
Czytaj także: Groźna choroba atakuje w Polsce. GIS wydał ostrzeżenie
Do zarażenia dochodzi w wyniku połknięcia jaj bąblowca. Źródłem tego zarażenia są odchody żywicieli ostatecznych. Człowiek najczęściej zaraża się przez bezpośredni kontakt z sierścią psa lub poprzez spożycie niemytych owoców leśnych.
Spożywanie owoców leśnych prosto z krzaka może zatem okazać się niezwykle ryzykownym posunięciem. GiS ostrzega, że zwierzęta, takie jak np. lisy bardzo często ocierają się o te owoce, przez co zwiększone jest ryzyko pozostawienia na nich pasożytów. Zarażenie bąblowicą jest niebezpieczne dla człowieka, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do śmierci.
Czytaj także: Nowy objaw koronawirusa. Zauważyli go już w drugim kraju
Nie ma szczepionki na tę chorobę, wiec musimy się przed nią zabezpieczyć w inny sposób. Bardzo ważne jest regularne odrobaczanie zwierząt domowych. Ponadto owoce, szczególnie leśne, i warzywa powinniśmy myć albo poddawać obróbce termicznej - mówi rzeczniczka sanepidu, Magdalena Smolińska-Kornas.
Jak zapobiegać zachorowaniu na bąblowicę? GIS radzi
- zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie,
- pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami,
- myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne,
- chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta,
- prowadzić regularne zabiegi odrobaczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.