Kolejne europejskie kraje ostrzegają obywateli przed komarem tygrysim. Charakterystyczne pasiaste owady z Azji opanowują coraz większe obszary Francji. Już ponad połowa kraju znajduje się w czerwonej strefie zagrożenia, od zeszłego roku przybyło na tej mapie siedem francuskich jednostek administracyjnych.
Komar tygrysi w Europie. Pandemia koronawirusa mu sprzyja
Egzotyczny owad jest utrapieniem mieszkańców Ibizy. Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie hoteli, domy należące do zagranicznych właścicieli także stoją puste. Nieoczyszczona i niechlorowana woda z basenów stanowi idealne środowisko dla komarów.
Populacja komarów zwykłych i tygrysich jest czterokrotnie wyższa niż zwykle o tej porze roku. Dlatego wzywamy wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, do oczyszczenia basenów, zanim plaga komarów spowoduje prawdziwy problem zdrowia publicznego - napisano w komunikacie Rady Ibizy.
Komar tygrysi. Czym grozi ukąszenie?
Dla alergików samo ukąszenie komara tygrysiego może skończyć się śmiercią. Jednak nie tylko osoby uczulone mają się czego obawiać. Komar tygrysi jest niebezpieczny przede wszystkim z powodu chorób, które może przenosić, nierzadko skutkujących śmiercią zarażonego. Komary są nośnikami około 20 arbowirusów, w tym tych wywołujących choroby takie jak:
- chikungunya (CHIK),
- denga,
- wschodnie, zachodnie i wenezuelskie końskie zapalenie mózgu (EEE, WEE i VEE),
- żółta febra,
- gorączka Zachodniego Nilu,
- japońskie zapalenie mózgu.
Jak rozpoznać komary tygrysie? Owad różni się od gatunków występujących w naszym kraju wyglądem: jest od nich większy i ma charakterystyczne srebrnobiałe paski na czarnym tle. Aedes albopictus pochodzi z południowo-wschodniej Azji.
Zobacz też: Kogo atakują komary? 5 nietypowych zależności
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.