Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Naukowcy nie mają wątpliwości. Grupa krwi ma znaczenie dla przebiegu COVID-19?

97

Od chwili rozpoczęcia się pandemii koronawirusa naukowcy intensywnie pracują nad badaniem nieznanej dotąd choroby. Liczy się każdy szczegół. Eksperci przyjrzeli się też tematowi, grupy krwi. Czy ma ona znaczenie przy zakażeniu COVID-19.

Naukowcy nie mają wątpliwości. Grupa krwi ma znaczenie dla przebiegu COVID-19?
Czy grupa krwi ma znaczenie przy zakażeniu COVID-19? (Getty Images)

Naukowcy od lat nie mieli tyle pracy, co teraz. Koronawirus to nowa choroba, która wciąż kryje wiele tajemnic. Znaczenie ma każdy szczegół, a eksperci mówią, że każde zakażenie jest jak rzut kostką - może być inne, mieć inne objawy lub może dojść do mutacji wirusa.

Latem tego roku zaobserwowano, że typ krwi może mieć znaczenie, jeśli chodzi o zakażenie. Wysnuto teorię, że osoby z grupą 0 rzadziej zarażają się COVID-19 i lżej przechodzą chorobę. Z kolei osoby z grupą krwi AB są szczególnie narażone na trudniejsze przejście koronawirusa.

Eksperci postanowili bardziej przyjrzeć się tej sprawie. Lekarze z Uniwersytetu Columbia zauważyli po zbadaniu 7700 zakażonych pacjentów, że osoby z grupą krwi AB częściej byli podpinani do respiratora. Osoby z grupą krwi 0 lżej przechodziły zakażenie.

Lekarze uspokoili jednak, że badanie było wstępne. Przy takiej liczbie pacjentów mimo wszystko mogła być to kwestia przypadku. Uznano, że powiązania między grupą krwi poszczególnych osób a ryzykiem COVID-19 nie były wystarczająco silne, aby uznać grupę krwi za czynnik ryzyka zarażenia.

Jednak to nie jest czynnik, który można poddać wątpliwości. Sprawą zajęli się również naukowcy z Harvard Medical School z Massachusetts General Hospital. Ponadto pismo Annals of Hematology również opublikowało badanie, które dokładnie bada sprawę powiązania grupy krwi i koronawirusa.

Naukowcy są już zgodni. Nie ma się czego bać. Grupa krwi nie wpływa tak często i tak znacząco na przebieg zakażenia koronawirusem.

W badaniu międzyinstytucjonalnym wykazaliśmy, że nie ma powodu, aby sądzić, że posiadanie określonej grupy krwi ABO prowadzi do zwiększonego nasilenia choroby, którą zdefiniowaliśmy jako wymagającą intubacji lub prowadzącą do śmierci - powiedziała na rzecz publikacji Uniwersytetu Harvarda, starszy autor badania Anahita Dua, asystent HMS profesor chirurgii w Mass Genera
Zobacz także: Tworzy i udostępnia bazę danych o pandemii. "Gdy ludzie mają dostęp do wiedzy, przestają się bać"
Autor: MMC
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić