Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Grupa Wagnera znów miesza. Tylko krok od wojny domowej

Rebelianci, którzy obalili demokratycznie wybrane władze Nigru, nie zamierzają rozmawiać z przedstawicielami ONZ oraz Unii Afrykańskiej. Pod koniec lipca junta wojskowa pod wodzą generała Abdourahmana Tchianiego uwięziła prezydenta Mohameda Bazouma i przejęła władzę. Pomogli jej najemnicy z Grupy Wagnera. Dziś kraj jest o krok od wojny domowej.

Grupa Wagnera znów miesza. Tylko krok od wojny domowej
Grupa Wagnera pomogła szkolić żołnierzy w Nigrze i przejąć władzę w kraju (Twitter, @nexta_tv)

Pod koniec lipca w Nigrze, środkowoafrykańskim kraju, doszło do przewrotu. Prezydent Mohamed Bazoum - wybrany demokratycznie przywódca kraju - został uwięziony przez wojsko, które przejęło władzę. Na czele junty stanął generał Abdourahman Tchiani, a wydatną pomoc w obaleniu władzy zaoferowała mu Grupa Wagnera.

Najemnicy Jewgienija Prigożyna od lat mieszają w polityce sąsiednich Mali oraz Burkina Faso, gdzie również pomogli rebeliantom. Teraz ich oczy skierowały się na Niger, który bardzo długo dawał odpór islamskim terrorystom z Al-Kaidy oraz wojskowym zamordystom gotowym do przejęcia władzy na drodze puczu.

Rosjanie wsparli bunt armii i pomogli jej przejąć władzę w kraju. Sytuacja jest napięta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Główny problem polskiej armii? "To musi być priorytet"

Jak informuje Al Jazeera, rebelianci nie chcą rozmawiać o uwolnieniu prezydenta Nigru i oddaniu władzy. Szykują się do walki i wezwali już najemników z Grupy Wagnera na pomoc. A interwencję w kraju zapowiedzieli jego sąsiedzi, którzy mają wysłać kontyngent składający się z 25 tysięcy żołnierzy. Wojna jest blisko.

W Nigrze są też siły wierne demokratycznym władzom, wspierane przez CIA oraz Amerykanów. Stacjonują tu również siły francuskie oraz amerykańskie, około 2,5 tysiąca żołnierzy. Rzeczniczka francuskiego MSZ Anne-Claire Legendre wprost mówi, że kraj został zdestabilizowany przez Rosjan. Na razie trwają jednak rozmowy z rebeliantami.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ci odrzucili ofertę zawarcia układu z  Wspólnotą Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej, ONZ oraz Unią Afrykańską, która może zaatakować kraj i przywrócić w nim porządek. Przeciwstawia się jednak Nigeria, sąsiadująca z Nigrem i rozgrywająca tu własną politykę. Tak samo jak Jewgienij Prigożyn, który chlubi się "sukcesami" swoich najemników na Czarnym Lądzie.

Jestem dumny z pracy wykonanej przez Grupę Wagnera - mówił Prigożyn.

Sytuacja w sercu Afryki to ważny znak dla Polski. Na Białorusi stacjonuje wszak kilka tysięcy bojowników Grupy Wagnera, a w pobliżu granicy dochodzi do prowokacji, za którymi być może stoją właśnie najemnicy. Obawiać się mogą również Litwa oraz Łotwa, a przykład Ukrainy, która musi walczyć o swoje ziemie, powinien wystarczyć.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wszak to Grupa Wagnera zdestabilizowała kraj dekadę temu i pomogła zająć Krym, Donbas oraz Ługańsk. A niejako po drodze namieszała w Afryce, wzięła udział w syryjskiej wojnie i walczyła na ukraińskim froncie. Najemnicy wciąż są groźni, to fakt.

Niger to spore państwo położone w Afryce Zachodniej i Środkowej. Jest zamieszkane przez około 15 mln ludzi. Według danych ONZ jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, z PKB wynoszącym ledwie 614 dolarów na osobę. Teraz być może czeka go jeszcze wojna.

Autor: KGŁ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić