Wybierasz się do lasu na grzybobranie? Przed wyprawą do lasu powinieneś się jednak dobrze przygotować. Mowa tutaj nie tylko o ubraniu odpowiedniej odzieży, ale także o znajomości zasad, do jakich należy się stosować podczas zbioru i sprzedaży grzybów.
Chociaż w polskich lasach nie ma żadnych poważnych ograniczeń dotyczących zbioru grzybów, a także nie występują limity ilościowe, należy mieć na uwadze, że nie zbieramy grzybów chronionych. Informacje o nich można znaleźć w atlasach lub rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej grzybów .
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niedozwolone jest także niszczenie grzybów i grzybni. Nie można niszczyć tych, które okazały się niejadalne lub robaczywe. Nie tylko niszczymy w ten sposób przyrodę, ale i narażamy się na konsekwencje: art. 163 kodeksu wykroczeń mówi: Kto w lesie rozgarnia ściółkę i niszczy grzyby lub grzybnię, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ponadto Sanepid przypomina, że sprzedaż grzybów w innych miejscach, niż placówki handlowe bądź targowiska oraz bez wymaganego atestu jest nielegalna.
Pozyskiwanie grzybów do zakładów żywienia zbiorowego (restauracji, barów, punktów gastronomicznych) z niewiadomego źródła np. od osób prywatnych sprzedających grzyby przy drogach, najczęściej bez atestu jest niedopuszczalne - przypomina sanepid.
Czytaj także: Zakopali to w ogródku. Grozi im do 3 lat więzienia
Właściciele restauracji muszą posiadać atesty na wprowadzenie grzybów świeżych i suszonych do obrotu. W przeciwnym razie grozi mandat w wysokości 500 zł.
Kary dla handlarzy grzybami
Jak ustaliła "Rzeczpospolita" handlarze grzybów muszą być wpisani do specjalnego rejestru zakładów. Można zrobić to w placówkach państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Wpis jest bezpłatny. Za brak takiego wpisu grozi od 1 tys. do 5 tysięcy złotych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.