Grzybobranie w polskich lasach trwa. Choć do kalendarzowej jesieni jeszcze parę dni, to już teraz Polacy wyruszają do lasów, aby szukać borowików, kurek, rydzów czy maślaków. Warunki są idealne, bowiem wilgotność w lasach jest spora.
Najlepsze miejsca do zbierania grzybów to lasy w Wielkopolsce, na Lubelszczyźnie, w woj. świętokrzyskim czy małopolskim. Obficie występują także na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku. Z kolei ciekawe dla oka przykłady owocników grzyba można spotkać na Podlasiu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grzyby na Podlasiu. Niezwykłe zdjęcia
Na profilu Powiat Hajnowski pojawił się post pokazujący owocniki grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Każdy z nas z pewnością myśli, że grzyby mają kapelusze i kształt. A jednak formy, jakie przybierają, są niezwykle ciekawe i występują w Polsce. Zobaczyła je na żywo młodzież białoruska w ramach warsztatów terenowych.
Owocniki od momentu pojawienia się mogą rozwijać się od kilku godzin do kilku miesięcy, a niektóre są wieloletnie. W tym czasie można zaobserwować przeróżne kształty, kolory. W puszczy można znaleźć owocniki grzybów w postaci talerzyków, miseczek, kubeczków, czarek. W ściółce między opadłymi liśćmi pojawiają się krzaczkowate goździeńczyki. Niektóre owocniki przypominają rafy koralowe, lejki, pałeczki i wiele innych przedziwnych kształtów i form - czytamy w poście na profilu władz powiatu hajnowskiego.
Niektóre z owocników przypominają swoim kształtem palce ludzkiej dłoni lub żarówki znajdujące się w domowych żyrandolach. Niektóre mają zaledwie milimetr, inne są zdecydowanie większe - tak jak purchawica olbrzymia. - Królestwa grzybów w Puszczy Białowieskiej jest tak rozległe, że niektóre z nich nadal czekają na odkrycie - zauważają władze powiatu.