Stan papieża Franciszka poprawia się. Lekarze kontynuują tlenoterapię, ale zmniejszono poziom i przepływ tlenu. Ojciec święty wrócił nawet do swoich zadań. 88-letni Franciszek do szpitala trafił przez zapalenie płuc 14 lutego.
Czytaj więcej: Wypuścił zwierzę do stawu. Mieszkańcy walczą z inwazją
Jeszcze przed kilkoma dniami sytuacja była na tyle poważna, że osoby związane z Watykanem informowały o ściąganiu z urlopów członków Gwardii Szwajcarskiej. - Wszystko po to, by w razie potrzeby zapewnić Watykanowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa - mówi pan Mateusz w rozmowie z Onetem.
Gwardia Szwajcarska formalnie jest formacją wojskową. Powstała w 1506 roku na prośbę papieża Juliusza II. Pierwotnie jego bezpieczeństwa strzegło 150 szwajcarskich najemników, bowiem ludzi z tego kraju uważano za dzielnych i wiernych. Gwardia Szwajcarska to grupa, do której bardzo ciężko się dostać. Panują określone zasady, które należy spełnić, by pilnować bezpieczeństwa Watykanu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gwardia Szwajcarska. Oto warunki służby w Watykanie
Obecnie cała armia watykańska liczy tylko 135 żołnierzy. Żołnierzem może zostać wyłącznie katolicki obywatel Szwajcarii. W momencie zaprzysiężenia musi być kawalerem o nieskalanej opinii. Ponadto musi zasadniczą służbę wojskową w armii swego kraju, mieć od 19 do 30 lat i liczyć powyżej 174 cm wzrostu.
Zasadnicza służba w Gwardii Szwajcarskiej trwa dwa lata z możliwością przedłużenia.
Czytaj więcej: Był uczniem Jana Pawła II. Mówi o sytuacji w Watykanie
Gwardziści umundurowani są w barwne uniformy pochodzące z rodziny Medyceuszy. Te, w których występują dziś, pochodzą z 1914 roku. Codzienny mundur jest jednolicie błękitny i prostszy w kroju od paradnego. Pełniąc funkcję, posiadają też broń. To m.in. pistolet Glock 19, karabin i pistolet maszynowy. Posiadają też miecz, szablę oraz halabardę.
Poza ochroną papieża i Watykanu, towarzyszą Franciszkowi w podróżach zagranicznych. Stoją na straży bezpieczeństwa w czasie ewentualnego pogrzebu Ojca świętego, konklawe, a także towarzyszą pielgrzymom w czasie zwiedzania państwa.
6 maja obchodzone jest ich święto. Wówczas na audiencję przyjmuje ich papież, a nowi członkowie gwardii składają przysięgę w języku kantonu Szwajcarii, z którego pochodzą. Początkujący gwardzista może liczyć na wynagrodzenie rzędu 1400 euro (ok. 6,5 tys. zł).
Warto zaznaczyć, że członkowie grupy otrzymują darmowe zakwaterowanie oraz wyżywienie. Muszą jednak w trakcie służby pozostawać na terenie Watykanu i z kościelnym państwem wiąże się ich całe życie. To cena za członkostwo w prestiżowej i niezwykle cenionej armii papieża.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.