Masowy połów młodych węgorzy szklistych u wybrzeży Hiszpanii i Francji stworzył zagrożenie dla istnienia całego gatunku. W związku z tym Unia Europejska wprowadziła rygorystyczne limity i zakaz eksprotu tych ryb.
Kilogram węgorzy szklistych w Azji kosztuje 6000 euro. Nielegalnie wciąż są one poławiane. Dla porównania, cena konopi indyjskich czy kawioru waha się w granicach 2200-4900 euro/kg.
Handel węgorzami szklistymi jest przestępstwem złożonym, bowiem obejmuje przestępstwa przeciwko mieniu, przeciwko zdrowiu, handel zagrożonymi gatunkami, fałszerstwa, uchylanie się od płacenia podatków i pranie brudnych pieniędzy - wylicza tymczasem Europol, cytowany przez "Bild".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Służby bacznie przyglądają się podejrzanym osobom. W ich sidła wpada zaś coraz więcej przemytników.
W ostatnich miesiącach skonfiskowano pięć ton węgorzy szklistych, zaś w przeciągu ostatnich siedmiu lat było to aż 87 ton tych ryb. Ich wartość czarnorynkowa przekracza pół miliarda euro! Śledczy zatrzymali 850 podejrzanych - donosi "Bild".
Węgorze szkliste: co warto o nich wiedzieć?
Węgorze szkliste to młodociane stadium rozwoju węgorza europejskiego (Anguilla anguilla), które charakteryzuje się przezroczystym ciałem, stąd ich nazwa. Są to młode węgorze, które wykluwają się w Morzu Sargassowym (na zachód od Bermudów) i odbywają długą wędrówkę przez Ocean Atlantycki do wybrzeży Europy i Afryki Północnej. Podczas tej podróży węgorze znajdują się w stadium larwalnym (zwanym leptocefalem), a gdy docierają do słodkowodnych rzek i jezior, zmieniają formę na tak zwaną "szklistą", czyli przezroczystą.
Węgorze szkliste są bardzo małe, osiągają zaledwie kilka centymetrów długości, a ich ciało jest prawie całkowicie przezroczyste, co ułatwia im przetrwanie w środowisku wodnym. W miarę jak dorastają i migrują do wód słodkich, stopniowo stają się ciemniejsze i przybierają bardziej typowy wygląd dorosłego węgorza.