Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Aneta Polak | 
aktualizacja 

Herbata jako naturalny filtr. Naukowcy mają dobre wieści

0

Naukowcy mają dobre wieści dla miłośników herbaty. Parzenie herbaty usuwa z wody szkodliwe ciężkie metale, takie jak ołów i kadm – informuje pismo "ACS Food Science & Technology".

Herbata jako naturalny filtr. Naukowcy mają dobre wieści
Parzenie herbaty usuwa ołów z wody (Getty Images)

Naukowcy z Northwestern University w Evanston, USA, odkryli, że parzenie herbaty naturalnie adsorbuje szkodliwe metale ciężkie, takie jak ołów i kadm. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, jony metali przylegają do powierzchni liści herbaty i pozostają uwięzione, dopóki zużyte listki lub torebka herbaty nie zostaną wyrzucone.

Herbata jako filtr?

Vinayak Dravid, starszy autor badania, podkreśla, że celem badaczy było zmierzenie zdolności herbaty do adsorpcji metali ciężkich. "Nasza praca podkreśla nierozpoznany potencjał spożycia herbaty, aby pasywnie przyczyniać się do zmniejszenia narażenia na metale ciężkie w populacjach na całym świecie" - zaznaczył Dravid.

Benjamin Shindel, pierwszy autor badania, dodaje, że liście herbaty mają dużą powierzchnię aktywną, co jest przydatną właściwością materiału adsorpcyjnego i co sprawia, że liście herbaty dobrze nadają się do szybkiego uwalniania nadających smak substancji chemicznych do wody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak nadziewać pączki? Daria Testuje 3 sposoby na usmażone słodkości
Ale co jest wyjątkowe, to fakt, że herbata jest najczęściej spożywanym napojem na świecie. Można rozdrobnić wszelkiego rodzaju materiały, aby uzyskać podobny efekt usuwania metali, ale niekoniecznie byłoby to praktyczne. W przypadku herbaty ludzie nie muszą robić nic więcej. Wystarczy włożyć liście do wody i zaparzyć je, a one naturalnie usuną metale — wskazał Shindel.

Różne rodzaje herbaty i ich skuteczność

Badania obejmowały różne rodzaje herbat, w tym czarną, zieloną, oolong, białą oraz herbaty ziołowe jak rumianek i rooibos. Testowano także różnice między herbatą sypaną a w torebkach. Wyniki pokazały, że celulozowe torebki herbaty są bardziej skuteczne w adsorpcji metali niż bawełniane czy nylonowe.

Okazuje się też, że czas parzenia herbaty odgrywa kluczową rolę w jej zdolności do usuwania metali ciężkich. Im dłużej herbata jest parzona, tym więcej zanieczyszczeń zostaje usuniętych. Shindel wskazuje, że parzenie przez dłuższy czas, nawet przez noc, może usunąć większość metali z wody.

Niektórzy parzą herbatę przez kilka sekund, co nie wpłynie znacząco na poziom ciężkich metali. Jednak parzenie herbaty przez dłuższy czas lub nawet przez noc — jak w przypadku wersji mrożonej — usunie większość metalu, a może nawet prawie cały metal z wody — ocenił ekspert.

Potencjalne korzyści zdrowotne

Naukowcy szacują, że parzenie herbaty może usunąć ok. 15 proc. ołowiu z wody pitnej. Shindel sugeruje, że regularne spożywanie herbaty może przyczynić się do zmniejszenia zachorowań związanych z narażeniem na metale ciężkie.

Jeśli ludzie wypiją dodatkową filiżankę herbaty dziennie, być może z czasem zauważymy spadek zachorowań, które są ściśle skorelowane z narażeniem na metale ciężkie - dodał Shindel.

"Albo może to pomóc wyjaśnić, dlaczego populacje, które piją więcej herbaty, mogą mieć niższe wskaźniki zapadalności na choroby serca i udary niż populacje, które piją mniej herbaty" - zaznaczył.

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nagle zrobiło się głośno o tym stworzeniu. Strzela toksynami w ofiary
"Insynuacyjne i oszczercze". Parafianie bronią swojego księdza
Awaryjne lądowanie w Rzymie. Samolot z Nowego Jorku eskortowany przez myśliwce
Uczepili się pociągu. Szokujący wybryk w Poznaniu. Jest nagranie
Tragiczny pożar na Podkarpaciu. Ogień odciął kobiecie drogę ucieczki
Wilk wparował do ogrodu. Nagranie ma prawie milion wyświetleń
Zwycięstwo chadecji w Niemczech to szansa dla Polski? Ekspert wyjaśnia
Stał tuż obok tabliczki "Zawrat". Turystka w szoku. "Pierwszy raz"
Kim jest główny kandydat na kanclerza Niemiec? Oto co mówił o Polsce
896 aborcji w 2024. "Nie widać wpływu działań rządu"
17-latek postawił się Putinowi. Nie ma po nim śladu
Polacy nie zmienili zdania o Ukraińcach? Oto wyniki badania
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić