Według oficjalnych danych nawet kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli branży turystycznej mogło stracić pracę przez pandemię COVID-19. Ang Phurba Sherpa, jeden z przewodników po Himalajach, stara się pomóc tym, którzy mają największe problemy finansowe. Ma też nadzieję, że swoją postawą zainspiruje innych. Szerpa nie tylko oddał własne oszczędności, lecz także pomógł w dostarczeniu artykułów spożywczych swoim kolegom.
Aby pomóc rodzinom, których żywiciele stracili pracę, załadował na ciężarówkę worki ryżu, soczewicy, oleju spożywczego i innych artykułów spożywczych, które kupił za własne pieniądze. Towary dostarczył dziesiątkom rodzin w Katmandu.
Próbuję pomóc w każdy możliwy sposób, ponieważ pomyślałem, że naszej branży należy się jakaś pomoc – powiedział Szerpa agencji Associated Press.
Pomaga przewodnikom i niepełnosprawnym dzieciom
Jednym z tych, którym Sherpa pomógł, jest Kunjun Lama. Pozbawiony pracy przewodnik walczy o wyżywienie swojej sześcioosobowej rodziny.
Minęły dwa lata, odkąd nie mam żadnej pracy. A najgorsze jest to, że nawet teraz, gdy gospodarka się powoli odmraża, nic dla mnie nie ma – powiedział Lama.
Przewodnik dodał, że otrzymany ryż i olej zaopatrzą jego rodzinę na miesiąc. Ale Szerpa pomaga nie tylko kolegom z pracy. Od trzech miesięcy dostarcza żywność do schroniska opiekującego się 57 niepełnosprawnymi dziećmi.
Branża turystyczna walczy z pandemią
Nepal zwykle ma dwa sezony turystyczne w ciągu roku – wiosenny i jesienny. To właśnie wtedy przewodnicy mają najwięcej pracy. W 2019 roku kraj odwiedziło około 171 tys. turystów. W 2020 roku sezon turystyczny w Nepalu nie odbył się wcale.
W tym roku Nepal ponownie został otwarty dla turystów w marcu, ale turyści nie przyjeżdżają już tak tłumnie jak przed pandemią. Poza tym, jak mówi przewodnik, tych, którzy odwiedzają Nepal, nie interesują już wędrówki po górach, lecz wspinanie się na słynne szczyty.
Przewodnicy borykają się przez to z wieloma problemami – przyznaje Szerpa.
Sytuacja pogorszyła się z powodu nowych restrykcji spowodowanych pandemią koronawirusa, która rozpoczęła się w kwietniu wraz z nowym wzrostem liczby zachorowań.
Szerpowie są głównie przewodnikami
Szerpowie, do których należy pomagający branży przewodnik, to lud tybetański zamieszkujący Himalaje w Indiach i Nepalu. Populacja wynosi ok. 120 tys. osób. Szerpowie uprawiają małe poletka, np. ryż, herbatę, owoce cytrusowe, a mężczyźni są przeważnie tragarzami i przewodnikami wypraw w Himalaje.