Jarmarki bożonarodzeniowe mają długą historię, sięgającą średniowiecza. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, pierwsze z nich odbywały się w krajach niemieckojęzycznych, gdzie mieszkańcy zaopatrywali się w mięso na świąteczne stoły. Michał Świercz, kustosz z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, podkreśla, że tradycja ta rozpoczęła się w Wiedniu pod koniec XIII wieku.
Z Austrii jarmarki szybko przeniosły się do Niemiec, gdzie zyskały ogromną popularność. Jednym z najstarszych i najbardziej znanych jest Striezelmarkt w Dreźnie, który po raz pierwszy odbył się w 1434 roku. Jarmark ten swoją nazwę zawdzięcza ciastu Striezel, które jest jednym z tradycyjnych wypieków sprzedawanych na stoiskach.
Początkowo drezdeński jarmark był jednodniowym targiem mięsnym, ale z czasem rozrósł się do wydarzenia trwającego nawet dwa tygodnie. Na straganach można było znaleźć nie tylko mięso, ale także ceramikę, rzeźby, zabawki i wiele innych produktów. W miarę upływu lat jarmarki stały się także miejscem rozrywki, z występami artystów i muzyków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce
W Polsce tradycja jarmarków bożonarodzeniowych również ma długą historię. W Krakowie targi odbywały się już od 1310 roku, choć nie jest pewne, czy były to jarmarki świąteczne. W Gdańsku stragany pojawiały się od XVII wieku, a po I wojnie światowej przybrały formę zbliżoną do współczesnej.
W okresie PRL-u tradycja jarmarków niemal zanikła, ale od kilkunastu lat znów cieszy się popularnością. Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Kraków, Toruń i Bydgoszcz to miasta, gdzie jarmarki przyciągają tłumy. Wzorem niemieckim, polskie jarmarki są kolorowe i komercyjne, oferując produkty spożywcze, ozdoby świąteczne oraz występy artystyczne.
Współczesne jarmarki na świecie
Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych rozprzestrzeniła się na całą Europę i dotarła nawet do Stanów Zjednoczonych. Niemcy pozostają jednak kolebką tych wydarzeń, z najpopularniejszymi jarmarkami w Norymberdze, Dreźnie, Monachium, Frankfurcie nad Menem, Lubece i Erfurcie.
Na drezdeńskim Striezelmarkt można skosztować tradycyjnych niemieckich przysmaków, takich jak strucla, grzane wino czy pierniki. Jarmark ten trwa od 27 listopada do Wigilii, oferując nie tylko kulinarne doznania, ale także liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne.
Drezdeński jarmark słynie także z rekordowej świątecznej piramidy. - Mierzy 14,62 metra wysokości, w 1997 roku została wpisana do księgi rekordów Guinnessa. Jest to piramida świec, wznoszona co roku, by rozświetlić pokój na świecie w okresie Bożego Narodzenia. Posiada od dwóch do pięciu okrągłych, drewnianych poziomów, zmniejszających się ku górze. Okręgi zbudowane są na centralnym pręcie. Poziomy obracają się dzięki wirnikowi. Na kolejnych poziomach znajdują się świece i figury związane z Bożym Narodzeniem, między innymi Mikołaje oraz dziadki do orzechów — wyjaśnił Michał Świercz w rozmowie z PAP.
Czytaj też: Atak zimy. Wiemy, kiedy spadnie śnieg
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.