Wrak, znany jako Mazarrpn II, datowany na lata 610-580 p.n.e., ma 8,15 metra długości i 2,25 metra szerokości. Statek był załadowany sztabkami ołowiu i musiał zostać wydobyty z powodu niszczącego wpływu prądów morskich oraz nacisku metalowego zabezpieczenia, które go chroniło.
Proces wydobycia trwał 40 dni i zakończył się w ubiegły czwartek. Operację przeprowadził zespół specjalistów w dziedzinie podwodnej archeologii, a finansowanie zapewniło regionalne ministerstwo kultury wspólnoty autonomicznej Murcji.
Carlos de Juan z Uniwersytetu w Walencji, kierujący projektem, podkreślił, że badania nad technikami budowy statków Fenicjan pomogą pogłębić wiedzę na temat ich nawigacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wydobyli wyjątkowy wrak. Co dalej?
Wydobyte części wraku trafią teraz do laboratorium Narodowego Muzeum Archeologii Podwodnej w Kartagenie (ARQUA), gdzie przez kolejne cztery lata będą poddawane procesowi konserwacji.
Oczekuje się, że dostarczą one cennych informacji o czasach fenickich i przyczynią się do lepszego zrozumienia historii tego śródziemnomorskiego narodu.
Podczas prac wydobywczych odkryto również kawałki lin z zachowanymi węzłami z okresu fenickiego oraz pozostałości kotwicy.
Te znaleziska mogą dostarczyć dodatkowych informacji na temat technik żeglarskich stosowanych przez starożytnych Fenicjan.