Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że skierował w czwartek wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na pociągnięcie byłego premiera Mateusza Morawieckiego (PiS) do kontroli formalnej i do służb prawnych Sejmu.
"Zobowiązałem je, by przedstawiły mi swoją opinię w poniedziałek" - dodał. Chodzi o wniosek o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie Morawieckiego do odpowiedzialności karnej.
Czytaj także: Zaczyna się. Szymon Hołownia pokazał dokument
Zarzuty wobec Morawieckiego
Prokuratura zarzuca Morawieckiemu, że jako premier przekroczył swoje uprawnienia, podejmując działania w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja 2020 r. w trybie korespondencyjnym. Działania te miały być podjęte mimo braku kompetencji wynikających z przepisów prawa oraz negatywnych opinii prawnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według prokuratury, Morawiecki wykorzystał ustawę z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19, która nie dawała podstaw do takich działań. Wniosek o uchylenie immunitetu opiera się na ustaleniach sejmowej komisji śledczej ds. wyborów kopertowych, a koszty nieprawidłowości przekraczają 50 mln zł.
Procedura w Sejmie
Hołownia zapowiedział, że w poniedziałek, po otrzymaniu opinii prawnej, wniosek zostanie skierowany do komisji regulaminowej, immunitetowej i spraw poselskich. Jednakże, jak zaznaczył, wniosek może nie zostać rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Sejmu z powodu dużej liczby innych wniosków czekających na rozpatrzenie.
Marszałek Sejmu podkreślił, że Mateusz Morawiecki zostanie poinformowany o treści wniosku i będzie miał możliwość zrzeczenia się immunitetu lub przedstawienia swojego stanowiska przed komisją. Hołownia wyraził nadzieję, że nie dojdzie do uników prawnych ze strony Morawieckiego.
Mam nadzieję, że nie będzie tutaj żadnych uników prawnych z jego strony - że szybko przedstawi mi swoją decyzję, czy zrzeka się immunitetu, czy się nie zrzeka i w związku z tym staje na komisji (regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych) i przedstawia swoje stanowisko - podkreślił Hołownia.
Marszałek pytany, kiedy posłowie zajmą się wnioskiem prokuratury podkreślił, że zobowiązał Kancelarię Sejmu, by zweryfikowała wniosek w trybie ekspresowym. "Nad tym siedzi kilku prawników. Oni to dokładnie czytają, ten wniosek ma kilkadziesiąt stron" - powiedział.
Wiosną 2020 r., w trakcie pandemii COVID-19, Morawiecki polecił Poczcie Polskiej przygotowanie wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym. We wrześniu 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że decyzja ta rażąco naruszyła prawo, w tym konstytucję i Kodeks wyborczy. Wyrok ten stał się prawomocny w czerwcu 2024 r., gdy Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne.
Do tej pory Sejm obecnej kadencji uchylił już na wniosek prokuratury immunitet trójce posłów: Grzegorzowi Braunowi, Michałowi Wosiowi i Marcinowi Romanowskiemu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.